Kültür ve Değerlerimizle Birlikte Yaşayacağız

Karasu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, %75 Standartlarına Uymayan Tabelalarla ilgili Uygulamaya Gidiyor

Kültür ve Değerlerimizle Birlikte Yaşayacağız

Karasu'da, ilçe genelinde faaliyet gösterip %75 Türkçe kuralına uygun olmayan ve büyük çoğunluğu Suriyeli göçmenlere ait olan işletmelerin tabelaları kaldırdı.
Karasu genelinde çoğunluğu Suriyeli göçmenlere ait iş yerlerindeki yabancı tabela, afiş ve posterler Zabıta Müdürlüğü ekiplerince söküldü.
İlçe genelinde denetim yapan Karasu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, standartlar gereği yüzde 75’i Türkçe olmayan tabela ve afişleri söktü. Tabelaları Türkçeleştirme kararı kapsamında, zabıta ekipleri Karasu’ da bulunan işletmeleri tek tek tespit ediyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı; “Tabelalar konusunda standartlar kuralına uymayan işletmelerimiz ile ilgili çalışmalarımızı hayata geçirdik. Türk Standartlar Enstitüsü tarafından alınan, kurum ve kuruluşlarda kullanılan yabancı ifadeler Türkçe kelimenin yaklaşık yüzde 25’i büyüklüğünde olabileceğine dair kararı Karasu’muzda uygulamaya başladık. Gelişigüzel tasarlanmış, yabancı kelimelerin kullanıldığı, imla hatalarının olduğu işletme tabelalarının görüntü kirliliği oluşturduğu ve vatandaşların yazılanları anlamadıkları yönünde şikâyetlerin arttığını belirledik. Bu arada hükümetimiz tabeladaki Türkçe oranını yüzde 75 olarak belirledi. Biz de kanuna uyarak yüzde 75 Türkçe oranında düzenlememizi yaptık. Karasu’da yapılan titiz çalışmalar neticesinde iş yerleri önündeki standartlara uygun olmayan tabelaların kaldırması yönündeki çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER