Kuraklığı yaşıyoruz, kıtlık kapıda

Kuraklığın etkisi altındaki Sakarya'da buğdaylar filiz vermedi. Yaşadıklarını anlatan köylü, "Bu yaşa geldim, böyle kuraklık görmedim" dedi. 

Kuraklığı yaşıyoruz, kıtlık kapıda

geyve.com'un özel haberi
Geyve'nin Çamlık köyünde buğday ekimi yapan çiftçiler, 1 ay geçmesine rağmen kuraklık nedeniyle filiz vermediğini dile getirdiler.

Geyve'nin Çamlık köyünde yaşayan Turhan Mert, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mert; "Bu yaşa geldim, böyle kuraklık görmedim. 85 yaşında annem var, ona sordum böyle bir kuraklığı hatırlamadığını söyledi" dedi. 

Turhan Mert; "Yağmur ve kar yağmadığı için, bir buçuk ay önce ekimini yaptığımız buğdaylar maalesef kuraklıktan dolayı filiz vermedi. Hatta ekim ayında ekenler oldu, onların buğdayları da filiz vermedi. Sadece Çamlık değil komşu Aydınlar köyünde de durum aynı. Kiminle konuşsam kuraklıktan şikayetçi. Bu saatten sonra buğdaylar çimlense de yüksek verim alınmaz. Dün itibariyle ağabeyim ekim yaptı. Ha bugün buğday ektin, ha bir buçuk ay önce ektin değişen birşey yok. Ha ambarda durmuş, ha toprakta durmuş. Köyde 35 dönüm ile en az buğday ekimini ben yapıyorum. 150 dönüm eken çiftçilerimiz var. Toplamda dönümüne 30 kg buğday ekimi yaptım. Normalde 25 kg buğday yeterli gelir, ancak kuraklıktan dolayı bu sene 30 kg yaptım" dedi.

Turhan Mert sözlerini şöyle sürdürdü;

"Ben 52 yaşındayım. Bugüne kadar böyle bir kuraklıkla karşılaşmadım. 85 yaşında annem var, ona sordum o da böyle bir kuraklığı hatırlamadığını söyledi. Şu an çiftçilerimizin bir kısmı arakaya yöneldi. Havalar kurak giderse araka da olmaz. Aralık 1993'te Çamlık'ta 1 metreyi geçkin kar vardı. Çok iyi hatırlıyorum rahmetli dedemin ilçedeki cenazesine gitmek için araç çıkamadı. Ben de yaya olarak anayola çıktım. Elimiz kolumuz bağlı. Dua etmekten başka hiç bir çaremiz yok."

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 23:49
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Köylü mehmet
Köylü mehmet - 4 hafta Önce

Allah yardımcımız olsun 2021 daha kötü geçecek gibi görünüyor

Takipci halk
Takipci halk - 4 hafta Önce

Allah yardımcımız olsun inşallah yağmurlu günler görürüz otuz sene öncede böyleydi havalar aynı yıl ocaktan sonra kar yağmıştı inşallah öyle olur dua edelim