Kurban Bayramı öncesi bu uyarıya dikkat!

Hava sıcaklıklarının artması hayvan sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyen Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, hayvan sahiplerine uyarılarda bulundu.

Kurban Bayramı öncesi bu uyarıya dikkat!

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, hava sıcaklığının artması hayvanların sağlığını ve verimini olumsuz etkilediğini söyledi.

Hayvan sahiplerine uyarılarda bulunan Yıldız, şu açıklamayı yaptı:

"Artan nem ve de hava sıcaklıkları ekonomik amaçlı yetiştirilen hayvanların gerek sağlığını gerekse verimini olumsuz etkilemektedir. Yüksek  sıcaklıkların olumsuz etkilerinin ülke çapında hesapladığınızda ise verim kaybının maddi karşılığı milyar TL lerle ifade edilir. Bu da ahır işletmelerinin ciddi maddi kayıpları ile karşı karşıya kalması söz konusudur. Çiftlikteki etkileri uzun vadede yem girdi fiyatlarının artmasına yol açar. Yüksek sıcaklıkların uzun süreli olması, paralelinde yeterli yağış olmaması hayvansal yemin yeterli yetiştirilmemesine neden olur. Ayrıca meraları olumsuz yönde etkiler.

Hayvansal üretimin artan yüksek sıcaklık ve de nem bağlı olarak hayvanlarda  strese  günlük kilo artışında, yemden yararlanma kabiliyetinde düşme görülür. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle işletme sahipleri hava sıcaklık ve de nemin yüksek olması hayvanlarda kilo kaybı yol açar. Sıcaklıkların artmasıyla doğada sinek, kene v.b. haşerelerin artışına bağlı salgın hastalıklar hayvanlarda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkartır. Örneğin, Babesios, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi v.b.

İşletmede artan  sıcaklıklara bağlı olarak lojistik girdilerde maalesef artmaktadır. Yemin çiftliğe taşınması, genç hayvanların çiftliğe veya çiftlikten beslenme alanına  taşınması, hayvanların beslenmesi ve sulanması, hayvanların rahat tutulması, tarlalara gübre taşınması vb. gibi birçok çiftlik faaliyeti hava koşullarına bağlıdır. Gübre yönetimi için (hem gübre depolarının üst üste  depolanması , hem de arazi uygulaması). Sel, aynı zamanda işgücü arzını etkileyebilecek veya yem veya hayvanları çiftlik içine veya dışına taşıyabilecek yollar ve köprüler de sorun çıkarabilir. Yüksek sıcaklıklar hayvanlar beslendiğinde veya hareket ettirildiğinde olumsuz etkileyebilir. Elektrik kesintileri genellikle bu aşırı sıcaklık ya da yağış  olaylara eşlik eder  ayrıca ek yönetim zorlukları işletmelerde ortaya çıkartır."
 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 10:37
banner3
YORUM EKLE