Kuruyoruz

Aralık ayı sonuna gelmemize rağmen Sapanca Gölü’nü besleyen havzaya kar yağmadığını söyleyen SAÜ Coğrafya Bölümü öğrencisi, amatör hava tahmincisi Eray Türk, “Kaynaklar beslenemiyor. Suyumuzu sürekli cepten yiyoruz” dedi

Kuruyoruz

İlimizin en önemli içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü, yağışların yetersiz olması sebebiyle oldukça çekildi. Büyükşehir Belediyesi, bir yandan vatandaşa su tasarrufu çağrısı yapıyor bir yandan da Akçay Barajı’nın suyunun daha erken kullanılması için çalışmalarını hızlandırıyor. Son olarak Sakarya Emniyet Müdürlüğü ve AK Parti İl Başkanlığı da vatandaşların su tasarrufu yapması ve Sapanca Gölü’ne sahip çıkması için sosyal medya kampanyaları yürütüyor. Bunun yanı sıra kış sezonuna girmemize rağmen yükseklere yeteri kadar kar düşmezken, buğday gibi kışın ekimi yapılan tarım ürünleri de filizlenmedi. Bu durum, önümüzdeki yıl için bazı ürünlerde kıtlık ihtimalini de gündeme getirdi.

KURAKLIK İNCELEMESİ

Sakarya Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğrencisi, amatör hava tahmincisi Eray Türk; gazetemiz için Sapanca Gölü özelinde bir kuraklık incelemesi yaptı. Türk’ün analizinde ilimizdeki yağış miktarları, kış sezonuna dair kar beklentileri ve Sapanca Gölü’nün son durumu yer alıyor.

KOMŞU DA ÇEKİYOR

Eray Türk’ün analizi şu şekilde: Sakarya’nın en önemli içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü, bu yıl bölgemizde yaşanan kuraklık ve yetersiz yağışlar sebebiyle önemli ölçüde çekildi. Komşumuz Kocaeli de içme suyu kaynaklarından olan Yuvacık Barajı’nda su yetersiz olduğu zaman Sapanca Gölü’nden takviye yapıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 16 Kasım’da açıklanan verilere göre 23 Eylül’den itibaren 55 günde Sapanca Gölü’nden 8 milyon 295 bin metreküp su alındı. Bu tarihten itibaren su alımı devam ederken, komşu belediye son verilerle ilgili yeni bir açıklama yapmadı.

DERELER BESLİYOR

Sapanca Gölü, 32.20 ve 28 metre kot seviyeleri arasında suyu içilebilir durumda. Göl, havzasında bulunan irili ufaklı 20 dere ile beslenirken, bu derelerin akışları da mevsimlere ve yağış miktarına göre değişiyor. Sapanca Gölü 32 kotu aştıktan sonra Çark Deresi ile fazla suyu tahliye ediliyor.

ÇOK KULLANDIK, AZ YAĞDI

Salgın sürecinde hiç olmadığı kadar evlerde kalmaya başladık. Dolayısıyla su tüketimimiz artmaya başladı. Suyu bol harcadık ancak mevsimlerden beklenen yağışları çıkaramadık. İlkbahar aylarında ilimizde yağışlar normallerin altında kaldı. Yaz ayları da kurak geçti. Sonbahar sezonu son 40 senenin en kurak senesi olarak kayıtlara geçti.

EVET, KURAKLIK VAR

Bizler evlerde kalmaya devam ederken mevsimlerin kurak geçmesi Türkiye’de son dönemde herkes tarafından dillendirilmeye başlanan “kuraklık var mı acaba?” sorularını sordurmaya başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yayınlanan 3 aylık sonbahar yağışlarının normallere oranla miktarında gördüğümüz gibi ülkemizin tamamı bu dönemi oldukça kurak geçirdi. Şehrimiz de bu kuraklıktan nasibini almış durumda.

GÖLDE SON DURUM

Sapanca Gölü’nün geçen seneki zamanlarıyla yaptığımız kıyaslamada; 24 Aralık 2019’da 31.3 metre olan su seviyesi, bu yıl 24 Aralık’ta 30.3 metre olarak ölçüldü. Geçen seneye oranla su seviyesi 1 metre daha az olarak göze çarpıyor. Gölde kıyı şeridinden itibaren çekilmeler mevcut. Sonbahar yağışları yeterli olmadı. Sakarya çevresi sonbahar periyodu oldukça kurak geçirdi. Bu yıl yağışlarda normallere göre Kasım ayında yüzde 74 azalma, geçen yıl Kasım ayına göre ise yüzde 36 azalma gerçekleşti. Aralık sonuna gelmemize rağmen Sapanca Gölü’nü besleyen Samanlı dağ kuşağı (Kartepe) havzası henüz kar alamadı. Dolayısıyla kaynaklar beslenemiyor. Suyumuzu sürekli cepten yiyoruz, cılız yağışlarda su kaynağına fayda sağlamıyor.

ENDİŞELENMELİ MİYİZ?

2020 Eylül-Ekim-Kasım aylarının geçmiş yıllara oranla ortalamasına baktığımız zaman şehrimiz şiddetli kurak kategorisine giriyor. Normal şartlarda bu zamanda gölde oluşan çekilmeler için çok endişelenmemek gerekli. Önümüz kış mevsimi ve şehrimizin en fazla yağış aldığı döneme giriyoruz. Dağların kar aldığı, şehrin bol yağmur aldığı ve bahar aylarında eriyen karların dereleri beslemesi sonucu göl miktarındaki artışlar genelde bahar aylarında olur.

ORTALAMANIN ALTINDA KALIRSAK…

Ancak bu sonbahar döneminin aşırı kurak geçmesi dağların henüz kar alamamış olması ve mevsimlik tahminlerin henüz yeterli miktarda yağış göstermemesi bizi endişelendiriyor. Suyumuzu tasarruflu kullanalım, mart ayına kadar yağışlar şehrimizde uzun yıllar ortalamasının altında kalırsa bu yaz şehrimizde su kesintileri başlayabilir. Yaz mevsimini bulmadan ülkemizin bazı noktalarından bu haberler gelecektir.

OCAK’IN İLK DÖNEMİNDE DE KAR YOK

Son güncellemeler 46 günlük yağış çıktıları Şubat ayına kadarki süreçte ülkemizin büyük kısmını kurak alanda göstermeye devam ediyor. Sapanca Gölü gibi bir havzanın dolması şehrimize düşecek kar yağışı veya tepelerin alacağı karla mümkün olacaktır. Ocak ayının ilk 10-12 günü soğuma anlamında bir hava dalgası olmayacak. Dağlar kar alamayacak. Dağlar kar alamadan Sapanca gölü havzası için birikim çok zor olacaktır. Suyumuzu tedbirli ve dikkatli kullanalım, her ne kadar sadece bir soğuk hava ile Samanlı dağları havzasının alacağı yaklaşık 80-100 santimlik kar yağışı bu seneki kuraklığı bitirecek olsa da olmama durumu da hiç az değil.

ŞU AN CİDDİ DEĞİL, AMA…

Özetle; Sapanca gölünde kuraklık başladı ülkemizin diğer bölgelerine oranla ciddi durumda değil. Çekilme geçen seneden 1 metre daha fazla da olsa telafi olacak boyutta ancak uzun vadeli tahminler çok umutlu olmamızı desteklemiyor. Sonbahar trendinde süren kuraklığın en kötü ihtimalle ocak ayının da ilk 15 gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

HAVA FELAKETİN HABERCİSİ!

Kuraklık gelirken kapıyı çalar. Bu sene yağışsız geçerse önümüzdeki yaz etkilerini yaşarız ancak bir nebze tolere edilir durumlar olur. Ardından gelecek yıllar daha fazla felakete sürükler. Kuraklık en sinsi gelen felakettir. Bu kış günü güzel giden havalara olumlu bakmayalım, yaklaşan felaketin habercisi bu havalar. Yeni normalle beraber biz de hayat standartlarımızı artık daha az su üzerine yapalım. Belediyeler olarak yağmur sularının kıymetini bilip, biriktirme çalışmalarına yakın vadede başlayalım. Bu yazıdan sonra musluğu açarken, kuraklığın kapımızı çaldığını hatırlayarak ona göre kullanalım. Karlar düşene kadar da rahat yok.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 22:09
banner3
YORUM EKLE