KUYUMCULAR, ERDOĞAN'IN ÇAĞRISINA TEMKİNLİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların yastık altındaki altınlarını değerlendirerek vatandaşa ve ülkesinin gelişmesine katkı sağlamaya davet etmesi sonrasında Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği değerlendirmede bulundu.

KUYUMCULAR, ERDOĞAN'IN ÇAĞRISINA TEMKİNLİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AKP’nin meclis grup toplantısında vatandaşın altınlarını Ziraat Bankası'na getirip altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası alanında değerlendirmesini istemişti. Erdoğan vatandaşların yastık altındaki altınlarını değerlendirerek vatandaşa ve ülkesinin gelişmesine katkı sağlamaya davet etmesi üzerine Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes de konuyla ilgili bir açıklama yaptı.
TÜKETİCİ OLDUK

Başkan Serbest "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısını bir yerde olumlu buluyorum. Ama bazı soru işaretlerini de kendim bu mesleğin içinden gelen biri olarak sormaktan alamıyorum. Devlet kilo başına 24 gram veriyor senelik kar olarak. Ama buna ekstra bir kar sağlayabilmek için uluslar arası piyasalarda altın üretici konumunda değiliz. Her zaman tüketici olduk. Birde Türkiye'de iç konjonktürden oluşan aşırı dolar talebinde doları uluslar arası piyasasına göre aşırı yükselişinden bizdeki altın fiyatının da çok etkilendiğini bu işle ilgilenen herkes bilir” dedi.
SORU İŞARETLERİ
Serbest şöyle devam etti, “Türkiye'deki yükseliş trendlerine göre bir nevi uluslar arası piyasaya göre suni görülen yükseliş trendlerine göre altın toplayıp buna da kar vermesi doğru kontrol edilemediği taktirde yan etkileri olacaktır. Üretici konumunda değiliz tüketici konumundayız. Elimizi zora sokabileceğine de inanıyorum. Uluslararası camiada Türkiye'nin Afrika ülkesi gibi altın üreten konumunda olmadığımız için bu tarz girişimi nasıl yönetileceği konusunda da tabiki soru işaretleri var. Bunu çok doğru yönetilmesi gereken bir operasyon olduğunu düşünüyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER