Kuzey biçilmiş kaftan!

SATSO 17’nci Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çatalbaş, SUBÜ kampüsünün, kuzey bölgesinin 5 ilçesini kapsayan Karasu ve Kaynarca arasında bulunan Denizköy Camitepe Mahallesi’ndeki 2 bin 700 dönümlük arazi üzerinde yapılması için talepte bulundu. Çatalbaş, bölgenin her türlü ulaşım imkanına sahip olduğunu vurguladı. 

Kuzey biçilmiş kaftan!

5 İLÇEYİ KAPSIYOR 
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 17’nci Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çatalbaş, Sakarya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) kampüsünün şehrin kuzey bölgesine yapılmasını talep ettiklerini söyledi. Konuyu geçtiğimiz günlerde SATSO’da yapılan meslek komiteleri toplantısında da dile getiren Çatalbaş, “SUBÜ kampüsünün kuzey bölgesinin 5 ilçesini kapsayan, Karasu ve Kaynarca arasında bulunan Denizköy Camitepe Mahallesi’ndeki 2 bin 700 dönümlük hazine arazisi üzerinde kurulmasını istiyoruz. Camitepe Mahallesi, Kaynarca’ya 17 kilometre, Karasu’ya 18 kilometre, Ferizli’ye 20 kilometre mesafede. Söğütlü ve Kocaali’ye de yakın olması münasebetiyle ortak noktada bulunuyor” şeklinde konuştu.   

ULAŞIM İMKANI 
Arazinin her türlü ulaşım imkanına sahip bir konumda olduğunu söyleyen Komite Başkanı Mehmet Çatalbaş, “Arazi, denize 500 metre, longoza 750 metre uzaklıkta. Kuzey Marmara Otoyolu’nun yakınında, yol probleminin olmadığı bir noktada. İstanbul, Şile, Kandıra, Kaynarca, Karasu, Karadeniz ekonomik işbirliği yolunun hemen yanından geçmesi, Karasu limanıyla birlikte deniz ulaşımının olması, Bartın-Ereğli demiryolu yakınında bulunuyor olması büyük bir avantaj. Yani karayolu, denizyolu ve demiryolu olmak üzere her türlü ulaşıma sahip bir bölge” diye konuştu.  

‘DESTEK BEKLİYORUZ’
Çatalbaş, “Arazi, aynı zamanda 5 bin 700 dönümlük Kibar Holding’e tahsis edilen alan ile yaklaşık 2 bin dönüm üzerinde tahsis edilmiş BMC’nin arasında bulunuyor. Bu anlamda, üniversitenin, iki sanayi ile birlikte çalışma imkanı da mevcut. Bu ve benzeri avantajları nedeniyle kampüsün kuzey bölgesinde yapılması için teklifimiz var. İktidarın, kuzey bölgesindeki siyasi parti ilçe başkanlarının, belediye başkanlarının, mevcut il başkanlarının, milletvekillerinin projeye sahip çıkmasını istiyoruz. Karasu için çok önemli bir proje, çok önemli bir fırsat. SATSO Başkanı Akgün Altuğ da talebimize destek vereceğini belirterek, SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık’a bizzat ileteceğini söyledi” dedi. Şevval GEÇİN 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2020, 11:21
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER