banner67

Lokantacılara büyük darbe

Koronavirüs salgınının etkisinde geçen 2020 yılında Sakarya'da 93 lokanta kapandı. Esnaf Odası Başkanı Serdar Gök, lokantacı esnafının yaşadığı sorunları bir bir anlattı

Lokantacılara büyük darbe

sakaryayenihaber.comSerkan OK – Şevval GEÇİN / ÖZEL HABER

ESNAF İÇİN YENİ FORMÜL

Sağlık Bakanlığı, uzun süredir kapalı olan ve ciddi ekonomik sıkıntı yaşayan lokanta ve kafe gibi işyerlerinin açılması için yeni bir formül arayışı içerisinde. Bakanlık, kurallara uyarak vaka sayılarını azaltan illerin ödüllendirilmesi, ödüllü illerde de lokanta ve kafelerin belirlenen kurallar çerçevesinde açılmasını içeren yeni bir çalışma üzerinde çalışıyor. Bu dönemde il ya da ilçeler bazında daha az vaka ve ölüm olan yerlerde kısıtlamalar azaltılacak. Buna İl Hıfzıssıhha Kurulları karar verecek. Konu ile ilgili görüşünü aldığımız Sakarya Lokantacılar Aşçılar Köfteciler ve Kebapçılar Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Serdar Gök, uygulanacak formülü “kötünün iyisi” olarak yorumladı. Başkan Gök, 2020 yılında toplamda 93 işyeri sahibinin dükkanını kattığı bilgisini paylaştı.

“KİRALAR SAKARYA’DA YÜKSEK”

İkinci dalgalanın başlamasıyla birlikte yaklaşık 4 aydır tekrar kapalı olduklarını ve artık esnafın dayanacak gücünün kalmadığını yineleyen Gök, “Dükkanlar kapalı olmasına rağmen SSK prim borçları devam ediyor. Yapılandırmalar var, esnaf birinci taksitini bile ödeyemezken, kiralar var. Kira, il geneli olarak değerlendirildiğinde çok yüksek. Esnafın kira borcu birikti ama ödeyemiyor. İşyerlerimizde çalışan arkadaşlarımız var, haliyle her geçen gün maddi olumsuzluklar bizi zorlamaya başladı. Her elemanın ayrı bir masrafı var ve hepsi tıkanmış durumda. Esnaf 7 gün paket servis veriyor ancak ama çoğu kepenk vurmuş. Esnafımız yoğun bakımında” diye konuştu.

“SAYILARDA DEĞİŞİKLİK YOK”

Devlet tarafından esnafa yönelik desteklere de değinen Gök, “Devlette elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bin liralık destek verdi ama benim çoğu üyem bundan faydalanamadı. Devletin vermiş olduğu bin lira ya da 750 lira destek hangi esnafın derdini çözer? Bu da ayrı bir konu, tartışılır. Bugün bir dükkânın elektrik faturası sadece bin lira. Verilen para hiçbir şekilde yetmiyor ama esnaf da derdine çare bulmak amacıyla mecburen alıyor. İşyerlerimiz kapalı ancak her gün açıklanan vaka sayılarında herhangi bir düşüklük söz konusu değil. Haliyle vakaların yayılma süreci çokta esnafla alakalı değil. AVM’lerin hepsi açık, cenaze merasimleri için “en fazla 35 kişi katılabilir” denildi ancak durum hiçte öyle değil. Lokanta da 3 kişi yemek yediği zaman problem haline getirildi. Biz kurallara zaten riayet ediyorduk 4 kişilik masada 2 kişi oturtturuyorduk. En azından bizi HES kodu ile açabilirler” dedi.

“BUNA DA ŞÜKÜR DİYORUZ”

Sağlık Bakanlığı’nın esnafa yönelik üzerinde çalıştığı yeni formülü de değerlendiren Başkan Serdar Gök, “Yapılacak olan yeni uygulama, şu an bizim için kötünün iyisidir. Biz buna da “şükür” diyoruz. En azından esnafın bir açılma ümidi oluştu. Yeterli midir? Hayır fakat buna da şükrediyoruz. Esnaf olarak buna da razıyız. Şubatı ortaladık, martta da bu esnaf açılmazsa nisanın başında ramazan geliyor. Ramazan boyunca esnafımız zaten kapalı. Bu ne demek oluyor? Esnafın direkt mayıs ayında açılacağı anlamına geliyor. Böyle olursa ümidimiz mayısa kalıyor. Haliyle oraya kadar kaç esnaf dayanır, bu da ayrın bir sorun” diye konuştu.

“FATURA ESNAFA KESİLDİ”

Son günlerde sosyal medyada başlatılan #Esnaf1marttaaçıyor kampanyası ile ilgili, “devlet bize aç demediği sürece işyerlerimizi açmayız” diyen Gök, “Resmiyetsiz bir iş yapmayız. Her şey yasaya ve kurallara uygun olmalı. Bunu da üyelerimize söyledik. Öncelikli olarak esnafın istediği bazı istekler var. Bunlar; SSK ve primlerin ertelenmesi… Devlet bankalarından kredilere erteleme yapıldı. En azından bununla birlikte faizsiz ertelenme yapılmalı. Şu an esnafın çoğu kredi ile geçinmeye çalışıyor. Benim odamda birahane olarak tabir edilen alkol satışı yapan esnafta var. Alkol satmaları için senelik vergi veriyorlar. Bunlar mart ayından beri kapalı, o belgeyi hiç kullanamadılar. 2021’e girdik. Kapalı olan bu esnaflardan o ücret tekrar istenmekte. En azından geçen seneye istinaden ruhsatların tekrar sayılsın. 2 bin 40 lira civarında olan bir miktar. Kapalı olan esnaf bunu ödeyemez. Ne yazık ki salgın sürecinde bizim sektörümüz günah keçisi gibi ilan edildi. Fatura esnafa kesildi umarım bu yanlışlıklar düzeltilir ve normale döneriz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 15:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgay UMUTLU
Turgay UMUTLU - 1 hafta Önce

Ben dükkan kapatan bir esnaf olarak başkana yerden göğe hak veriyorum. Lokanta olarak bizlere sahip çıkılmadı .Bu salgın da bütün ceza gıda sektörüne kesildi. Başkana bir tavsiyem olacak .Odalar bir sivil toplum örgütüdur. Adapazari nda faaliyet gösteren tüm lokanta ve restoran isletmecilerini bir arada toplayıp çark caddesinde yürüyüşe ve protestoya davet etmelidir. Bizi yönetenlerin başka bir dilden anlıyacaklarini hic sanmıyorum. Parti kongreleri Hınca hınç dolu ken

gıda sektörüne git öl demek hangi kitapta yazıyor. Bir an önce koyun gibi muamele edilmekten kurtulmamız gerekiyor. Tüm Lokanta cı meslektaşlarıma Allah yardımcısı olsun.

Korona
Korona - 5 gün Önce

Lokantacılar da kendini bitirdi tunatanın gerisindeki dönercide 3 kişi çalışıyor hiçbiri maske takmıyor. Her olayda bu ülke bireysel hesap peşine düser karaktersizce. Sabah simit al maske takmiş aksam eleman degişmis maske yok. Hepsini defterden sildim. Nasıl alayım. Agzini içine sokmuş döner dolduruyor akılsız. Evde oturan da görmüyor telefonla sipariş veriyor.