Lokantacılardan kaçak et çıkışı: "Denetimler yetersiz"

Geçtiğimiz haftaki baskının ardından şehirde gündem olan kaçak et kesimleriyle ilgili Sakarya Lokantacılar Aşçılar Köfteciler ve Kebapçılar Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Serdar Gök'ten de açıklama geldi. Başkan Gök, denetimlerin yetersiz olduğunu söyledi

Lokantacılardan kaçak et çıkışı: "Denetimler yetersiz"

Sakarya Lokantacılar Aşçılar Köfteciler ve Kebapçılar Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Serdar Gök, kaçak kesimlerle ilgili denetimlerin yetersiz kaldığını belirterek, “Önemli olan denetimlerin artmasıdır. Burada ilk iş Tarım İl Müdürlüğüne düşer. Ardından Kasapları Odası gelir” dedi.
LOKANTACILARA MAL EDİLMEMELİ
Etin lokantalara gelene kadar 2-3 yerden geçtiğini söyleyen Oda Başkanı Gök, “Bizde lokantacılar olarak bu eti alıp işlemeye kalkıyoruz. Ama bize gelene kadar Tarım İl Müdürlüğü ve Kasaplar Odası ne satıldığını ve ne yapıldığını bilmesi gerekir. Tabi bizim içerimizde de kötü niyetli esnaflar olabilir. Ama bu demek değil ki her lokantacılar aynıdır. İyi ile kötüyü ayırt etmek gerekir. 20 tane elma alırsınız 5 tanesi çürük çıkar illaki. Bizim lokantacılarımızda da birkaç kişi çürük çıkabilir. Ama bunu bütün lokantacılara mal edilmesi yanlıştır” dedi.
CEZALAR YETERSİZ 
Cezaların yetersiz kaldığını söyleyen Başkan Gök, “Cezalar sadece parayla olmayacak. Tabi ki para cezası kesilecek ama artı kapatmalarda biran evvel olması lazımdır. Kapatıldıktan sonra onun yanındaki en yakın akrabalarının üzerine de dükkân açamamaları lazım. Odamıza bağlı bin 3 esnaf var. Bu yaşanan olaylardan sonra vatandaşlarda bir tedirginlik var ve bizim esnafımız da bu durumdan çok şikayetçi malum piyasa da durgunlukta var. Denetim konusunda eminim ki Tarım İl Müdürlüğü elindeki personel sayısıyla elinden geleni yapıyordur” şeklinde konuştu.
“ORTAK İMZA ATILABİLİR”
Çözüm olarak ortak bir çalışmanın yapılması gerektiğini kaydeden Gök, “Kasaplar Odası ile beraber ortak bir çalışma da yapabiliriz. Biz birbirimizi suçlayacağımız yerine birbirimize, onun görevi bunun görevi diyeceğimiz yerine Nihat Başkan ile beraber ortak bir program hazırlayalım. Beraber aynı çatı altında bir şeylere imza atabiliriz. Suçlamak önemli değil herkes birbirini suçlayabilir. Denetimlerde kanuni yapı olarak bizim fonksiyonumuz yok” ifadelerine yer verdi.
“ÇÖZÜCÜ ÇÖZÜM OLMALI” 
Başkan Gök, “herkes herkesi suçlayabilir. Önemli olan birlik ve beraberlik içinde ortak ve kalıcı bir çözüm bulmaktır” diyerek şöyle devam etti; “Kaçak etlerle alakalı ben şunu söyleyebilirim herkes herkesi suçlayabilir. Ben Kasaplar Odası’nı suçlayabilirim, Kasaplar Odası beni suçlayabilir biz ikimiz Tarım İl Müdürlüğünü suçlayabiliriz ama çözüm bu değildir. Çözüm Tarım İl Müdürlüğü, Lokantacılar Odası, Kasaplar Odası ortak bir çalışma yapılmalıdır.” 
Serkan Ok/Şengül KABAÖZ
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER