MADEN'DEN YETKİ BELGESİ UYARISI

Sakarya Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası geleneksel kahvaltı programı dün sabah Reisoğlu Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

MADEN'DEN YETKİ BELGESİ UYARISI

Zingat firmasının sponsorluğunda yapılan kahvaltıda konuşan Oda Başkanı Erol Maden, 5 Haziran 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği hakkında açıklamalarda bulundu.
BAKANLIK İNCELEYECEK
Başkan Maden “Yönetmelikle birlikte ayakçı emlakçı devri sona ermek üzere. Yetkisiz hiçbir kişi taşınmaz ticareti yapamayacak. 5 Aralık 2019 tarihine kadar oda üyesi olan emlak ofisleri yetki belgelerini almalılar. Bu tarihten sonra Bakanlık yetkilileri yapacakları denetimlerde yetki belgesi olmayan emlak ofislerine para cezası ve işyeri kapatma cezası verecekler. 2 sandalye 1 masa tarzında açılan emlak ofisleri artık tarihe gömüldü. Bu şekilde açılan ofisler mesleğimize hak ettiği ilgiyi ve değer vermeyen sözde emlakçıların birçoğu bu yasayla birlikte meslekten uzaklaşmaya başladılar. Bizler ise gerçek emlakçılar olarak emlakçılık mesleğini yaşam kalitesi olarak gören kişiler ile sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
DERİN NEFES ALDIK
Daha sonra söz alan Sakarya Ticaret ve Sanayi odası Meclis Üyesi Emrullah Terzioğlu “Yeni çıkan yasa ile birlikte derin bir nefes aldık. Artık aramıza sızmaya çalışan ayakçı diye tabir ettiğimiz, kayıtsız ve devletimize vergi ödemeyen kişiler azalmaya başladı. İnşallah kısa süre içerisinde tamamen bitecekler. Son yılarda ülke ekonomisinin yaşadığı daralma, dövizdeki  mevduat faizlerindeki ve kredi faiz oranlarındaki büyük artış emlak sektörünü derinden etkiledi. Geçen yıla oranla bu sene konut satışında yüzde 20 civarında azalma gözüküyor. Ülke ekonomisinin temelinden biri olan Emlak-İnşaat sektöründeki bu daralma birçok sektörü de etkiliyor. Yakın zamanda bu durumun düzelmesini umut ediyoruz. Herkese teşekkür ediyor işlerinizde başarılar diliyorum” dedi. Daha sonra toplu aile fotoğrafı çekilerek kahvaltı programı son buldu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER