Maliyeti 150 lira… Bu çanta her eve lazım!

İzmir’de yaşanan deprem sonrasında önemi bir kez daha ortaya çıkan afet ve acil yardım çantası konusunda AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş açıklamalarda bulundu.  Kaşkaş, 150 TL’ye hazırlanan çantanın her evde olması gerektiğini söyledi. 

Maliyeti 150 lira… Bu çanta her eve lazım!

Merve KURTULAN’IN haberi
İzmir’de meydana gelen deprem sonrasında afet ve acil yardım çantasının önemi tekrar gündeme geldi. Deprem olduğunda ilk 72 saat içinde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz deprem çantası sizi ve sevdiklerinizi yaşama bağlayabilir. AFAD Sakarya İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş olası bir afet durumunda kullanılacak afet ve acil yardım çantasının hazırlanmasının ortalama maliyetinin 150 lira olduğunu söyledi.
‘ÖNCELİKLİ TEMEL BİNALAR’
Afet ve acil durum çantasından önce, özellikle depremle ilgili yapılması gereken hususlardan bahseden AFAD İl Müdürü Kaşkaş, “Depremde yapısal ve yapısal olmayan unsurlar var. Bu işin öncelikli temeli binalardır. Binalar sağlam ve dayanıklı olursa kişi yüzde 70 oranında zarar görmez. Bu konu oldukça önem taşıyor. Binaların aynı zamanda sel, heyelan ve su baskınına uğrayabilecek alanlara dere yataklarına yapılmaması gerekiyor. Bir yere bina inşa edilirken bölgenin depremselliğinin göz önünde bulundurulması ve fay hattının geçip geçmediğine bakılarak zemin etütlerinin yapılması gerek. Bütün bunlar gözden geçirilerek deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde binalar yapılmalıdır. Bu unsurlara dikkat ettiğimizde herhangi bir afetten etkilenmeyiz. Bunları yaptıktan sonra da yapılması gerekenler var. Bununla ilgili istatistiklere bakacak olursak 99 depreminde ölümlerin yüzde 3’ü ve yaralanmaların yüzde 53’ü yapısal olmayan, evdeki eşyaların devrilmesinden meydana gelmişti. Bu yüzden evdeki tüm devrilebilecek eşyalar sabitlenmelidir. Yatak odasındaki gardıroplar, vitrinler, teknolojik aletler, mutfak eşyaları gibi büyük eşyalar sabitlenmelidir” dedi.


‘ALTIN SAATLER İLK 72 SAAT’
Afet çantasının mutlaka her ev ve arabada olması gerektiğini vurgulayan Kaşkaş, “İlk 72 saate biz ‘altın saatler’ diyoruz. Bu saatlerde bir insanın ihtiyacı olan asgari malzemelerin bu çantanın içerisinde olması lazım. Burada şu da önem taşıyor; bina tamamen insanların üzerine yıkıldıktan sonra afet çantasının kişiye herhangi bir yardımı olmaz. Çürük ve sağlam olmayan bir bina tamamen çökerse ve içerisindeki insanlar tamamen ölürse bu afet ve acil durum çantasının hiçbir anlamı yok. İzmir depreminde bazı binalarda gördüğümüz gibi bina yıkılmamış fakat içerisinde insanlar mahsur kalmış. Orada bu afet çantası varsa o zaman bu çanta işe yarar. Arabanızda da böyle bir afet çantanız olursa doğada ya da herhangi bir yere gittiğinizde, kaybolduğunuzda ya da mahsur kaldığınızda profesyonel ekipler gelinceye kadar ya da sizi bir sağlık kuruluşuna götürünceye kadar bu malzemeleri kullanabilirsiniz” dedi.
AFET ÇANTASINDA NELER OLMALI?
Afet ve acil durum çantasında temel ihtiyaç ve malzemeler olarak nelerin olması gerektiğini açıklayan İl Müdürü Kaşkaş, çantada bulunması gereken malzemeleri de açıkladı. Kaşkaş, “İlk olarak afet çantasına birey ‘şu malzeme ya da bu şey olmazsa ben yaşayamam’ dediği, kendi için önemli olan şeyleri koymalıdır. Bunun yanı sıra, bir ışıldak ve radyo olmalı. 99 depremi gece saat 3 civarlarında olmuştu ve her yer karanlıktı. Işıldak bu çantanın içerisinde muhakkak olmalı. Aynı zamanda pilli bir radyo haber alabilmemiz ve yetkililerin uyarılarını dinlememiz açısından oldukça önemli. Düdük ise binada mahsur kalan kişilerin bulunması için mutlaka olmalı. Bu düdük çaldığında ekiplerimiz oraya yoğunlaşıyor. Doğada ormanda dağda mahsur kaldığınızda da ekiplerin size düdüğün sesinden ulaşabilmesi açısından faydası var. Salgın hastalıkla birlikte afet çantamıza başka malzemeler daha ekledik. Koruyucu bir elbise, eldiven ve maske. Bunlarda afet çantasında artık olmalı. Çantanın içerisinde bir temizlik seti de bulunmalı. Minik bir ilk yardım çantası ve küçük bir battaniye konulmalı. O esnada yaralanmalara, kanamalara çeşitli şeylere karşı ilk müdahaleyi yapacak bir ilk yardım çantası burada önem taşıyor. En temel ihtiyaçlardan biri olan su mutlaka olması lazım. Kuru gıda, kuruyemiş ve konserve yiyeceklerde enerji vermesi için önemli. Bir dosya halinde önemli evrakların bir fotokopisi de bulunmalı. Evde düzenli ilaç kullanan varsa bu çantaya bir kutu koyulmalı. Not defteri ve kalemlerinde çantada bulunması gerekiyor. Cüzi bir miktar para da eklenmelidir. Ayrıca evde engelli vatandaşlar varsa kullandıkları protezler de koyulmalıdır” ifadelerine yer verdi.


‘TEHLİKE AVINA ÇIKILMALI’
AFAD Başkanlığının 2019 ve 2020 yıllarında ‘Afet Risklerini Azaltma Yılı’ ilan ettiğini söyleyen Kaşkaş, “Bu kapsamda her aya bir tema konuldu. Bu temalar; binaların sağlamlığı, yangın söndürme cihazı, afet çantası gibi konulardan oluştu. Bunların önemini vatandaşa anlattık. Şimdi burada biz özellikle son dört yılda Sakarya’da yaklaşık 300 bin kişiye temel afet bilinci eğitimi verdik. Okullarda, kurumlarda, kuruluşlarda, camilerimizde ve bunların tamamında anlattığımız şey şudur; insanoğlu için en önemli iki şey var, biri can öbürü de mal. Bizim birinci önceliğimiz can olmalı. Bir evi dizayn ederken her şeyi düşünüyoruz değil mi? Perdenin rengi şöyle olsun mobilya böyle olsun mutfak şöyle olsun A’dan Z’ye bütün bunları düşünüyoruz ama bunları düşünürken ‘bunlar beni öldürmesin’ aklımıza gelmiyor. Afet öncesi tehlike avına çıkmalıyız. Herkes evinde iş yerinde bulunduğu ortamda tehlike avına çıkacak. Bulunulan yerdeki eşyalar bana ne şekilde zarar verebilir, hangi eşyaları sabitlemeliyim diye düşünmeli ve ona göre hareket edilmeli” diye konuştu.
‘BİZİM CANIMIZ DAHA ÇOK YANAR’
Bir ev alırken ya da kiralarken sadece fiyatına mevkiine bakıldığını söyleyen İl Müdürü Kaşkaş, “Bina sağlam mı? Ne zaman yapılmış, kaç yıllık, ruhsatı var mı? Olası bir 6 üzeri depreme dayanır mı? Bunlara bakıp öğrenmemiz lazım. Şu an İzmir’de olan depreme 82 milyon vatandaş duyarlılık gösteriyor. Aynı hassasiyet ve duyarlılık afet öncesinde de olmadığı sürece bizim canımız daha çok yanar. Bu yüzden afet öncesinde gereken tedbirler her anlamda alınmalı, afet çantası her evde olmalı. Bu işin şakası yok. Dünyada depremin ne zaman olacağını tespit edebilen bir cihaz henüz icat edilmedi ama ben dört beş yıldan beri ısrarla bir şey söylüyorum, ‘deprem ne zaman olacak? hemen şu anda’ bizim bilmemiz gereken bu. Her an olacakmış gibi biz tedbirli olmak durumundayız. Her vatandaş her kurum her kuruluş gerekli önlemi gerekli tedbiri topyekûn almalı, bu bir seferberlik” ifadelerine yer verdi. 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 16:54
YORUM EKLE