Melen Barajı için 2023 açıklaması! 

DSİ Genel Müdürlüğü, Kocaali'de inşası süren Melen Barajından İstanbul'a 2023 yılında tam kapasiteyle su verilmeye başlanacağını açıkladı 

Melen Barajı için 2023 açıklaması! 

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, İstanbul'un su ihtiyacı ve baraj yatırımlarıyla ilgili açıklama yaptı. 
Sakarya'nın Kocaali ilçesi ile Düzce arasındaki Melen nehrinden İstanbul'a su taşıyan proje ile ilgili de detaylı açıklama yapıldı. 

Bilindiği gibi 2017'de tamamlanan Melen barajı gövdesinde yaşanan sorunlar nedeniyle proje güncellenerek yeniden ihaleye çıkmıştı. 
DSİ açıklamasında, 2023 yılında bu çalışmaların tamamlanarak İstanbul'a tam kapasiteyle su verileceği duyuruldu. 

DSİ açıklamasının ilgili bölümleri şu şekilde: 

"İstanbul’un su meselesine köklü bir çözüm getirmek maksadıyla Melen Projesi geliştirilmiştir. Melen Projesinin 1. aşaması olan ve 12 Aralık 2012 tarihinde tamamlanan Melen regülatörü, 189 km olan isale hattı, tüneller ve İstanbul Boğazının 135 metre altından geçen tünel vasıtasıyla yıllık 268 milyon metreküp su Kağıthane Dağıtım Tesislerine ulaştırılmaktadır. Bu sayede bugüne kadar İstanbul’da su sıkıntısı yaşanmamıştır."


İstanbul içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmının Anadolu Yakası'ndaki su havzalarından karşılandığı bildirilen açıklamada, proje çalışmalara devam eden Melen Barajı ile ilgili şu açıklamaya yer verildi:
"Bu kapsamda yapımı devam eden ve Sakarya Kocaali ilçesinde bulunan Melen Barajı ile temelden 124 metre yüksekliğe ve 693,54 milyon metreküp depolama hacmine sahip olan Melen Barajı ile İstanbul'a yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edilecektir. Baraj gövdesi 2017 yılında tamamlanan Melen Barajı'nda oluşan problemlerin çözümlenmesine yönelik yapılan proje çalışmaları akabinde 28 Şubat 2020 tarihinde projenin ihalesi yapılmış ve yüklenici ile yapım sözleşmenin imzalanmasının ardından 01 Haziran 2020 tarihinde inşaat çalışmalarına başlanmıştır. 1000 gün olarak planlanan iş yapım süresi ile birlikte 2023 yılında Melen Barajı'ndan İstanbul'a su verilmeye başlanacaktır."

banner3
YORUM EKLE