Melen’in suyu boşa gidiyor

İstanbul’un su sıkıntısına çözüm üretmek için yapılan Melen Barajı’ndan basılan suyun tamamının boşa gittiği belirtildi.

Melen’in suyu boşa gidiyor

İstanbul’un su sıkıntısına çözüm üretmek için yapılan Melen Barajı’ndan basılan suyun tamamının boşa gittiği belirtildi.

Yapılan bir araştırmada İstanbul’un suyunun yüzde 22’sinin borulardaki çatlaklar nedeniyle kaybolduğunu ortaya koydu.

BOŞA AKIYOR

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin yaptığı araştırmada İstanbul’un suyunun büyük bölümünün şebekede meydana gelen çatlaklar nedeniyle boşa aktığı belirtildi. Yaşanan pandemi sebebiyle su tüketiminin arttığı ve yağışların az olması sebebiyle büyük sıkıntı yaşanan İstanbul barajlarının su sıkıntısını çözmek için kurulan Melen Barajı da çözüm olmadı.

İSHALE HATTI YENİLENMELİ

İstanbul’un yaklaşık 2 aylık suyunun kaldığını ifade eden Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Medet Güney, ishale hatlarında büyük kayıplar yaşandığının altını çizdi.

MELEN SUYU BOŞA GİDİYOR

Güney açıklamasında ; “İSKİ’nin bir sene önce açıkladığı raporda İstanbul’un suyunun yüzde 25’i Melen’den gelmektedir. Yani İstanbul’a 200 kilometre uzaklıkta bir regülatörden İstanbul’a su basılmaktadır. Bu da günlük 700 metreküpe tekabül ediyor. Yaklaşık olarak Melen’den gelen bütün su çöpe gidiyor diyebiliriz açıkçası. İnsanlarımıza sunmak yerine Melen’den gelen suyu biz isale hatlarındaki kayıp kaçak olarak kaybediyoruz. Böyle bir oranlama yapabiliriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 13:47
banner3
YORUM EKLE