MESLEKİ EĞİTİMDE YAŞANAN SORUNLAR KONUŞULDU

Sakarya İli Mesleki Eğitim Sorunları İstişare Toplantısı’nda konuşan SATSO Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci, “Sakarya’mızın gelişim ve dönüşüm gayretine en yüksek katkıyı nasıl verebiliriz, bunun peşindeyiz” dedi.

MESLEKİ EĞİTİMDE YAŞANAN SORUNLAR KONUŞULDU

‘Sakarya İli Mesleki Eğitim Sorunları İstişare Toplantısı’ SATSO’da gerçekleştirildi. Toplantıya SATSO Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, ilimizdeki meslek liselerinin okul müdürleri ve SATSO Meclis üyeleri katıldı. Toplantıda, ilimizdeki mesleki eğitimin sorunlarının sektör temsilcileri ile paylaşılması, istihdam ve sanayi işbirliği çerçevesinde mesleki eğitimdeki yeni gelişmeler konuşuldu.
İŞBİRLİĞİSATSO Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci, “Sakarya’mızı çok seviyoruz. İş dünyası olarak Sakarya’mızın gelişim ve dönüşüm gayretine en yüksek katkıyı nasıl verebiliriz, bunun peşindeyiz. Sanayimizin ihtiyacını, öğrencilerimizin hedefleriyle birleştirerek doğru bir politika ile sanayi ile üniversite, sanayi ile milli eğitim iş birliğini hayata geçirmek ve her geçen zaman kapsamını daha da genişletmek zorundayız” diye konuştu.
BURSA ÖRNEĞİ
İş Kur İl Müdürü Tekin Kaya, Sakarya’nın istihdam sorunun çözümüne yönelik SATSO ile işbirliği çerçevesinde geçmişten bu yana ortak çalışmalar ve projeler üretildiğine dikkat çekti. İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu ise yaptığı konuşmada, “Sakarya’nın sanayi bölgesi olması itibariyle meslek liselerinin çok olması bir avantajdır. 1.OSB Müdürlüğü ile çalışmalarımız neticesinde mesleki eğitimin nasıl geliştirileceği konusunda fikir birliğine vardık. Bu doğrultuda ilimizde olmayan, diğer illerde örneğinin olduğu OSB’ler içindeki özel meslek liseleri konusunda ve sertifika programları düzenleyen Bursa örneğini inceleme çalışmalarımız başlıyor” dedi.PROJE TANITIMI
Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım, meslek liselerinin gelişimi ve mevcut durumu ile ilgili değerlendirmede bulunarak bu ve benzeri toplantıların Ankara, İstanbul’da yapıldığını Sakarya’nın bu konuda toplantı yapılan üçüncü il olduğunu belirtti. SATSO Genel Sekreteri Yiğit Ateş ise işletmelerin nitelikli istihdam arayışına çözüm üretme arayışı neticesinde hayata geçirilmesi planlanan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü işletmelerinin paydaşlığında yapılacak ‘Meslek Lisesi Öğrencilerinin Üretime Kazandırılması’ projesi konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE