Millet Bahçesi'nde yıldırıma karşı paratoner kuruldu

Yapımında sona gelen Sakarya Millet Bahçesi’nde yıldırım düşmesine karşı paratoner korunma tesisatı kuruldu 

Millet Bahçesi'nde yıldırıma karşı paratoner kuruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yıkılan eski Atatürk Stadı'nın yerine yapımı devam eden, içerisinde yürüyüş, spor ve oturma alanları, millet kıraathanesi, sahne ve su kaynakları gibi birçok donanımın yer aldığı Millet Bahçesi’ne yönelik çalışmalarda sona gelinirken bahçeye paratoner sistemi kuruldu. 

AMAÇ CAN GÜVENLİĞİ

60 dekarlık alan üzerine kurulan Millet Bahçesi’nde yıldırım düşmesine maruz kalınmaması amacıyla kurulan paratoner korunma tesisatını gerçekleştiren Kaplan Elektrik firma sahibi Serdar Kaplan, “Paratoner tesisatının amacı can güvenliğidir. Havada oluşan akım boşalmasını toprağa akıtan bir cihazdır. Yüksek ve metal yapı olan binalarda can güvenliğini ve tesiste kullanılan cihazların elektrik yüksek geriliminden etkilenmemesi için korunma maksatlı kurulan paratoner tesisattır” dedi. 

214 METRE KORUMA 

Sahada kullanılan paratonerlerin standart korunma yarı çapının 107 metre olduğunu söyleyen Kaplan, “Yaklaşık 214 metreye kadar koruma sağlar. Hassas koruma ise 158 metreye kadar koruma etkisi sağlar. Paratonerlerin yüksek katlı binaların olduğu yerlerde kullanılması gerekir. Yıldırımdan korunma tesisatı 2 standarda bağlıdır. Bu standartlara göre de binada bulunan elektriksel ekipmanların ve özellikle insan ve canlı koruması için binalarda ve tesislerde yıldırım darbesine maruz kalmaması için yapılır” ifadelerini kullandı. Serkan OK 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER