MİLLET BAHÇESİ YIL SONUNDA

Atatürk Stadı'nın yıkılmasıyla 62 dönümlük alanın, içerisinde yürüyüş, spor ve oturma alanları, gibi birçok donatının yer alacağı millet bahçesinin yıl sonuna kadar tamamlanması için çalışmalar devam ediyor

MİLLET BAHÇESİ YIL SONUNDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yıkılan eski Atatürk Stadı'nın yerine yapılacak, içerisinde yürüyüş, spor ve oturma alanları, millet kıraathanesi, sahne ve su kaynakları gibi birçok donatının yer alacağı millet bahçesine yönelik çalışmalar sürüyor. Kentte eski Atatürk Stadı'nın yıkılmasıyla 62 bin metrekare alana inşa edilecek millet bahçesi projesiyle vatandaşlar, içerisinde yürüme yolları, spor alanları ve yansıma havuzunun olduğu yeşil alana kavuşacak.
DOĞAYI KORUMACI
Bütünleşik ve doğayı korumacı bir yaklaşımın esas alınacağı proje kapsamında yapay gölet de yapılacak. Millet bahçesinin kuzey girişinde 3 bin 832 metrekarelik çiçek bahçeleri yer alacak. Proje alanının kuzeydoğu ucu için öngörülen bin 570 metrekarelik sebze ve meyve bahçeleriyle Sakarya'nın tarımsal karakteri kent merkezinde yeniden yansıtılarak, kullanıcıların deneyimleyebileceği aktif bir alan oluşturulacak. Bir çok donatı, otoparkın içinde olacağı projede engelliler de unutulmayacak. Proje bitiminde vatandaşların gün boyu zaman geçireceği bir alanın oluşturulması hedefleniyor.
GELİNEN NOKTA
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, millet bahçesinin yapımı ve gelinen aşama hakkında açıklama yaptı. Yüce, "Cumhurbaşkanımıza, Sakarya'mıza vermiş olduğu hediye için vatandaşlarımız adına şükranlarımı sunuyorum. Hediyesiyle 62 bin metrekarelik alan içerisindeki millet bahçesini vatandaşlarımıza kazandırmış oluyoruz." dedi.  Başkan Yüce, Sakaryaspor'un bir zamanlar şahlandığı, seyircilerle bütünleştiği ve büyük tarih yazdığı günlerin hatırına stadın bir bölümünü yıkmadıklarını dile getirerek, Çark Mesire Alanı'nın da projeye dahil edildiğini anlattı.
AÇILIŞA GELECEK
Yüce, projeye ilişkin şu bilgileri verdi: "Burası botanik bahçe, spor alanları, millet kıraathanesi, gezinti alanları, süs ve koku bitkileriyle biyolojik göletin olduğu, insanların hoş vakit geçirmelerine katkı sağlayacak bir alan olacak.  Cumhurbaşkanımıza, çalışmaların hiç hız kesmeden yoğun şekilde sürdürülmesini talimatlandıran Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, TOKİ'ye ve yüklenici firmaya şükranlarımı arz ediyorum. Gerçekten çok hızlı şekilde çalışıyorlar. Sayın Bakanımız da buraya gelerek, alanın faaliyete geçmesi konusunda bir tarih belirledi." Büyükşehir Belediyesi olarak millet bahçesinin yapımına her türlü katkı ve desteği vermeye çalıştıklarını ifade eden Yüce, yıl sonuna kadar bitirebilmek sık sık buraya gelip çalışmaları yakından takip ettiklerini söyledi. Yüce, açılışa Cumhurbaşkanını da davet edeceklerini bildirdi.

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 12:07
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER