Milli Tren TÜRASAŞ adıyla raylara insin diye mi?

TÜVASAŞ'ta prototipi tamamlanan Milli Elektrikli Tren Seti için 29 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan törenin iptal edilmesi bir çok soruyu akıllara getirdi... 

Milli Tren TÜRASAŞ adıyla raylara insin diye mi?

sakaryayenihaber.com - 
Yerli ürünlerin kullanımıyla bir Milli Elektrikli Tren Seti üretilmesine yönelik proje 2013 yılında Türkiye Vagon Sanayi A.Ş'de (TÜVASAŞ) başlatıldı. 

ASELSAN ORTAKLIĞIYLA
Bir trenin “beyni” olarak nitelendirilen Tren Kontrol ve Yönetim Sisteminin (TKYS) ve  “kalbi” olarak nitelendirilen unsurlara sahip Cer Zinciri Sisteminin (ana transformatör, cer konvertörü, yardımcı konvertör, cer motoru ve dişli kutusu) ASELSAN tarafından geliştirildiği tren için Haziran 2019'da alüminyum gövde üretim fabrikası kuruldu. 

TARİHİ BAKAN VARANK AÇIKLADI 
Bu tarihten itibaren TÜVASAŞ çalışanları büyük bir seferberlikle üretimi hızlandırdı. Bakanlar bu süreçte TÜVASAŞ'ı ziyaret ederek çalışmaları incelerken, son olarak Şubat ayında gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, test sürüşlerinin 29 Mayıs'ta başlatılacağını açıkladı. 

İPTALİ TÜVASAŞ DUYURDU 
İstanbul'un fethedildiği tarihin yıl dönümü olan 29 Mayıs'ta düzenlenecek törenle Milli Elektrikli Tren Setinin test amacıyla raylara indirilmesi için tören düzenlenmesi bekleniyordu. 
Ancak TÜVASAŞ Salı günü akşam saatlerinde böyle bir tören olmayacağını açıkladı. 

TÜVASAŞ YERİNE TÜRASAŞ ADIYLA 
Törenin iptal edilmesi akıllarda çeşitli soru işaretleri oluşturdu. Bilindiği üzere 4 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) kuruldu. Sakarya'da bulunan TÜVASAŞ ile TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'ın bu şirket altında birleştirilmesine karar verildi. Törenin iptalinin sebebinin TÜRASAŞ'ın kurulumunun tamamlanması ve Milli Elektrikli Tren Setinin bu isimle raylara indirilmesinin amaçlandığı ifade ediliyor.  Kaan GÜMÜŞEL 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 19:49
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER