MİMARLAR DA ASKERİ ALANLARIN YEŞİL ALAN OLMASINI İSTİYOR: ASKERİ ALANLAR RANTA AÇILMASIN

Çark Caddesi’ndeki askeri alanlarla ilgili konuşan Mimar Odası İl Temsilcisi Sami Kafadar, “Askeri alanlar da imara açılarak kent rantına dönüştürecek. Buna tepkimizi koyacağız” dedi

MİMARLAR DA ASKERİ ALANLARIN YEŞİL ALAN OLMASINI İSTİYOR: ASKERİ ALANLAR RANTA AÇILMASIN

BASINLA BULUŞTU
Mimarlar Odası İl Temsilcisi Sami Kafadar ve yönetim kurulu üyeleri, 6 Ekim Dünya Mimarlar Günü nedeniyle Best Western Preimer Otel’de basınla kahvaltıda bir araya geldi. Askeri alanların imara açılmasının söz konusu olduğunu dile getiren Kafadar, “Tümen arazisi ve karşısındaki lojmanlar. Askeri alanlar da imara açılarak kent rantına dönüştürecek. Buna tepkimizi koyacağız. Genel bir basın açıklaması yapacağız” dedi.
SAHİP ÇIKILMALI
Askeri alanlara sahip çıkılması gerektiğini dile getiren Kafadar, “Biz o bölgenin yeşil alan olmasını istiyoruz ama, ‘Biz oraya 160 dönüm Kentpark’ı kazandırdık. Oranın yeşil rekreasyon alanına ihtiyacı yok’ cevabını alıyoruz” dedi. Kafadar, “Ne kadar çok yeşil alanları kente kazandırırsak o kadar iyi. Kamu adına kazanılmış bu alanların yine kentin kullanımı için yeşil alan ve sosyal donatı olmasını istiyoruz” dedi.
YEŞİL KUŞAK SÜRMELİ
Atatürk Stadı’nın arazisinin TOKİ’ye devredilmesini de eleştiren SMO İl Temsilcisi Kafadar, “Eski stat arazisi Kent Park ile birleşmeli ve yeşil kuşak olarak devam etmeli.  Şimdi şu soruyu sormak lazım. Biz Sakarya olarak 15 Temmuz’da üzerimize düşeni yapmadık mı da 80 milyon TL’yi Sakarya halkından esirgiyorsunuz. Bu devlet için çok büyük bir para mı? Sakarya oradaki 27 dönüm alanı istese çok mu şey istemiş olur” dedi.

Mimarlar Odası İl Temsilcisi Sami Kafadar ve yönetim kurulu üyeleri, 6 Ekim Dünya Mimarlar Günü nedeniyle Best Western Preimer Otel’de basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Darıçayırı’nda ve Yanık Köyü’nde düzenlenen eylemlere katıldığını belirten Kafadar, “Stat arazisinin el değiştirilmesi nedeniyle açılan davaya da müdahillik talebinde bulunduk” dedi.
BASIN AÇIKLAMASI
Askeri alanların imara açılmasının söz konusu olduğunu dile getiren Kafadar, “Tümen arazisi ve karşısındaki lojmanlar. Askeri alanlar da imara açılarak kent rantına dönüştürecek. Buna tepkimizi koyacağız. Genel bir basın açıklaması yapacağız. Askeri alanlara sahip çıkmamız gerekiyor. Biz bugüne bakmıyoruz. Gelecek 50 yıla bakmamız gerekiyor. Biz o bölgenin yeşil alan olmasını istiyoruz ama, “Biz oraya 160 dönüm Kentpark’ı kazandırdık. Oranın yeşil rekreasyon alanına ihtiyacı yok” cevabını alıyoruz” dedi.
KURUM BİNALARI
Kafadar, “Bugün bile yaz gecelerinde Kent Park ne kadar dolu. Aynı zamanda deprem toplanma alanı. Ne kadar çok yeşil alanları kente kazandırırsak o kadar iyi. Belediyeler kendileri yaşam alanı üretip, kendi kurum binalarını oraya yapabilirler. Kamu adına kazanılmış bu alanların yine kentin kullanımına taşınması için yeşil alan ve sosyal donatı alanları olmasını istiyoruz” dedi.
YEŞİL KUŞAK SÜRMELİ
Atatürk Stadı’nın arazisinin TOKİ’ye devredilmesini de eleştiren SMO İl Temsilcisi Kafadar, “Eski stat arazisi Kent Park ile birleşmeli ve yeşil kuşak olarak devam etmeli. Panko’nun alanının bile biz bu alana katmalıyız. Biz 2017’yi düşünmemeliyiz. 2037’leri, 2057’leri düşünmeliyiz. Askeri lojmanların orasıyla ilgili bir proje var ama henüz bize göstermediler. Bugün camiye bir halı alınacağı zaman bile cemaate soruluyor. Ciddi kararlar alınırken de kamuoyuna açıklanmalı. Toplumdan zor dönemde yardım isteniyor ama böyle kararlar alınmadan önce de STK’lar eliyle sorulmalı.
DEVLET İÇİN PARAMI
Trabzon, Ordu ve Eskişehir’de oldu. Şimdi soru sormak lazım o zaman. Biz Sakarya olarak 15 Temmuz’da üzerimize düşeni yapmadık mı da 80 milyon TL’yi Sakarya halkından esirgiyorsunuz. Bu devlet için çok büyük bir para mı? Sakarya oradaki 27 dönüm alanı istese çok mu şey istemiş olur” dedi. Demokrasi ve Gar Meydanı ile ilgili toplantıya katılarak görüşlerini aktardıklarını dile getiren Kafadar, “Kentle ilgili ne varsa Mimarlar Odası orada görüşlerini aktarıyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER