'Mimarlık kültürdür'

Mimarlık Günü programında konuşan Mimarlar Odası İl Başkanı Sami Kafadar, Ankara Mimarlar Odası Merkez deposuna yapılan baskını kınadı.

'Mimarlık kültürdür'

İl Mimarlar Odası Dünya Mimarlık Günü sebebiyle basın toplantısı düzenledi. Mimarlar Odası Şube binasında yapılan toplantıda konuşan Mimarlar Odası İl Başkanı Sami Kafadar, bu günün “Mimarlık bir kültürdür” temasıyla Uluslararası Mimarlar Birliği’ne (UIA) bağlı 117 ülkede, yaklaşık 1 milyon 300 bin mimar tarafından dünya genelinde kutlandığını ifade etti.
BASKINI KINADI
Mimarlar Odası İl Başkanı Sami Kafadar Mimarlar Günü’ne dair konuşmasına başlamadan önce, Ankara Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu tarafından depo olarak kullanılan binaya ‘korsan kitap’ bulunduğu gerekçesiyle yapılan baskını kınadı. Kafadar, “Bandrol Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca bandrol bulunmasına gerek olmamasına karşın yapılan bu uygulamanın hukuka aykırı olduğu açıktır” biçiminde konuştu.
MİMARLIK VE KÜLTÜR
“Mimarlık bir kültür, mimarlar ise doğal kültür elçileridir” diyen Kafadar, mimarlığın kültürel ve sanatsal bir ifade biçimi, toplumsal kültür öğesi ve tüm dünyaya ait evrensel bir değer olduğunu belirtti. Ayrıca mimarlığın ürünleriyle belirli bir coğrafyaya ait olduğunu ifade eden Kafadar, aynı zamanda mimarlığı yerel bir öğe olarak nitelendirirken, “Mimari kültür; kentlerin ve ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösterir ve ülkelerin, kentlerin dünyadaki yerlerini belirler” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER