'MİTHATPAŞA KARARI ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ'

Türk Ulaşım Sen Sakarya Şube Başkanı Ömür Kalkan yaptığı yazılı açıklamada, Adaray Seferlerinin durdurulmasının ardından, Ada Ekspresinin Mithatpaşa’dan kalkmasının çileye döndüğünü ifade etti.

'MİTHATPAŞA KARARI ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ'


Türk Ulaşım Sen Sakarya Şube Başkanı Ömür Kalkan,  Ada Ekspresi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ekspresin Mithatpaşa Garından kalkmasının çileye döndüğünü ifade eden Kalkan, “Halka bir lütufmuş gibi sunulan bu hizmet çileye dönüşmüş durumda. Altyapı olarak müsait olmayan Mithatpaşa istasyonuna gelen her tren 7 km uzaklıktaki Arifiyeye geri dönerek temizlik ve vagon teknisyenlerinin kontrolünden sonra tekrar Mithatpaşaya gelerek hizmet vermeye çalışıyor. Modern Şehir anlayışı ile bağdaşmayan gerçeklikten uzak gerekçelerle 3,5 km uzaklıktaki şehir merkezinde bulunan Adapazarı Tren Garına giremeyen trenlerin demiryollarına maliyeti her geçen gün artıyor” dedi.
100 BİLET SATILMIYOR
3 bin 500’e yakın  biletin satıldığı Adapazarı Tren Garında bugün 100 biletin bile satılamadığını vurgulayan  Kalkan, “Halkın treni tercih etme nedeninin merkezden hareket etmesi olduğunu görmüyorlar mı? Otobüs firmalarının şehir merkezlerine kadar servis hizmeti vermesi şehir merkezlerindeki tren garlarının önemini göstermeye yetmiyormu?
Adapazarı tren Garının modernizasyonu ve çevre düzenlemesi için demiryolları 5 milyona yakın ödenek hazırlamışken şu an bekliyor. Derince, Körfez ve Hereke istasyonlarının açılması ve 2018 yılında Haydarapaşa Gar’ın açılmasıyla eski trafik yoğunluğuna kavuşacak olan güzergâhın son durağı Adapazarı Gar’ın kaldırılmaya çalışılmasından dolayı bu ödenek bekletiliyor. Halkın tercih ettiği Adapazarı Gar’a mı yatırım yapmak daha doğru, yoksa tercih edilmeyen Mithatpaşa İstasyonuna mı?” diye sordu.
LOKAL ÇÖZÜMLER
Belediye otobüsü ile Mithatpaşa’ya yolcu taşıyarak lokal çözüm aramakta günü kurtarmaya yetmeyeceğinin altını çizen Kalkan,  Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi hafif raylıda şehrin tam merkezinde 2. Etap güzergâhlar belirlerken biz şehrin merkezinde diye Adapazarı Gar’ın işlevliğini tartışıldığını vurguladı. Kalkan, “Adarapazarı Gar ve Mithatpaşaya kadar demiryolu söküldükten son vah vah demenin bir anlamı yok. Sakarya için tarihi bir hata olur.
TCDD’ye ait hazır demiryolunda seferlerine başlamış ve yavaş yavaş yolcu potansiyeli oluşmuş ADARAY gibi bir hizmet neden devam etmiyor?” şeklinde konuştu
TCDD TAŞIYABİLİR
Güzergahı Adapazarı-Arifiye-Sapanca ve hatta Kocaeli’ne uzaması öngörülen ADARAY’ı TCDD Taşımacılık A.Ş çalıştırabileceğinin de altını çizen Kalkan, “Hatta eski Uzunkum İstasyonu, Yüzevler ve Arifiye gölbaşına yapılacak istasyonlarla özellikle yaz aylarında gerekli yolcu potansiyeline ulaşacağından kimsenin şüphesi olmasın. Yeter ki böylesi bir hizmet için TCDD, Sakaryalı siyasiler ve kaderine razı görüntü sergileyen Sakarya halkı sessiz kalmasın.  Hem Ada Ekspresi hem ADARAY’ın seferlerine başlayarak Adapazarı Gar’a girmesi şehre modern bir görüntü ve canlılık getirecektir” diyerek açıklamasını tamamladı.Erol ÖĞÜT

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort