Müftüden 'imam' açıklaması: Oradan alacağız

SakaryaMüftüsü Hasan Başiş, Kaynarca ilçesinde cami imamıyla tartışan cemaatin kıraathane önünde namaz kılmasıyla ilgili, "Sadece birkaç kişiyle ilgili sorun var ve bunu ortadan kaldıracağız, imamı da oradan alacağız. Bu sıkıntılardan sonra orada görev yapmasını uygun görmüyoruz" dedi.

Müftüden 'imam' açıklaması: Oradan alacağız


Kaynarca ilçesine bağlı Müezzinler Mahallesi’nde yaşayan bazı vatandaşlar, mahalle camisinin imamı A.B. ile tartıştı. Mahalleli, durumu İlçe Müftülüğü'ne bildirerek imamın değiştirilmesini istedi. Mahalleli, imam A.B. ile barışmayı da reddedince, Cuma günü yatsı namazını cami yerine mahalle merkezindeki kıraathane önünde kıldı. Müzezzinler Mahallesi Muhtarı Saffet Kansu, imam değişene kadar camide namaz kılmayı düşünmediklerini belirterek, "Köyümüz halkı ve ihtiyar heyeti olarak imamdan memnun değiliz, imamıza küstük. Bu sebepten dolayı imamımızla ilgili gerekli müracaatları Müftülük ve diğer makamlara yaptık" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın olayın araştırılmasına yönelik verdiği talimat üzerine de konuyla ilgili olarak Sakarya Müftülüğü'nce soruşturma başlatıldı.  

‘ORADA GÖREV YAPMASINI UYGUN GÖRMÜYORUZ’ 

Sakarya Müftüsü Hasan Başiş, yaptığı açıklamada, "Kaynarca ilçemizde yaşanan olaydan dolayı üzüldük. İl Müftülüğü olarak tahkikat başlattık ve neticesini daha sonra açıklayacağız. Oradaki halkımızın da ifadeleri alınacak, imamızın da ifadesi alınıyor. İnşallah neticeyi ortaya çıkaracağız. Sadece bir akşam yatsı namazı dışarıda kılınmış, onun haricinde namazlar hep cami içerisinde kılındı. Oradaki halkla da görüştük, herhangi bir tedirginlik de yok. Sadece birkaç kişiyle ilgili sorun var ve bunu ortadan kaldıracağız, imamı da oradan alacağız. Bu sıkıntılardan sonra orada görev yapmasını uygun görmüyoruz" dedi. 

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
ADEM
ADEM - 3 gün Önce

Onu oradan alacağına görevlinin arkasında durmazsan daha camiler önünde çoook şovlar izleriz biz ne yani il müftülüğünün önünde 10 kişi biz müftüyü istemiyoruz deyip namaz kılsa müftü de görevden mi alınacak

Malik Yağcı
Malik Yağcı - 3 gün Önce

Köyde bir Camii daha olduğu bu eylemin de şov amaçlı olduğu İmam tarafından iddia edildi. Yani yatsı namazını kıraathane önünde kılmak bu vaziyette gerçekten bir acındırma. İl Müftülüğü öncelikle meseleyi aydınlatmalı ve kamuoyuna bu konuda bilgi vermeli. Bunu kendi personellerine ve vatandaşa, köylüye borçlular. Eğer İmam kabahatli ise bunun gerekenini, yahut gerçekten bu köyde önceki imamlarında başına benzer olaylar gelmiş ise imamın iddia ettiği gibi ve bunlar iftira iseler, köylüden bu iddialarda bulunanlar hakkında işlem yapılmalıdır. Bir devlet kurumu durumu bu şekilde incelenmelidir. Lakin özellikle müftülükler ciddiyetten oldukça uzaklar dışarıdan görüğümüz kadarıyla.

SIRADAKİ HABER