Mühendislerin teleferik çığlığı!

Sapanca Kırkpınar'da yapılacak olan teleferik projesiyle ilgili açıklama yapan mühendis odaları, projeye neden karşı olduklarını madde madde açıkladı 

Mühendislerin teleferik çığlığı!

Sapanca'dan Özge Bozkurt bildiriyor
Sapanca Belediyesi'nin Kırkpınar Hasanpaşa Mahallesi'nde hayata geçirmeyi planladığı teleferik projesi, ihale süreci ve yer tesliminin ardından aylardan beri bölge halkı tarafından protesto ediliyor. Sakarya'da faaliyet gösteren çok sayıda sivil toplum kuruluşu da proje aleyhine açıklamalarını ve tepkilerini gösteriyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odaların Sakarya'daki şube ve temsilcilikleri Kırkpınar'da yeniden bir araya geldi. 
CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Ayça Taşkent, CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan da bölge halkına ve mühendislerin açıklamasına destek olmak için alandaydı. 
Makine Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Salim Aydın, beraberinde İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar ve bölge halkının avukatlığını yapan eski Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan ile birlikte hazırlanan açıklamayı okudu. Salim Aydın, projeye neden karşı olduklarını ve bundan sonra neler yapılması gerektiğini madde madde açıkladı. 
 

Açıklamanın tamamı şu şekilde: 

KIRKINAR VE MAHMUDİYE’Yİ RANTA TESLİM ETMEYECEĞİZ! SAKARYA’NIN DOĞASINA VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ! 

Uzun zamandır Kırkpınar ve Mahmudiye başta olmak üzere Yeşiline karşı düşmanca davranılan, rant uğruna Yeşilin Betona dönüştürüldüğü Sapanca’da bu kez “Telefrik Projesi” ile yaşam alanlarımıza bir kez daha müdahale ediliyor. Atalarımızdan devraldığımız topraklarımızı, çocuklarımıza daha güzel bir Kırkpınar ve Mahmudiye özlemiyle bırakma niyetimiz, bu seferde Sapanca Belediyesi ile Bursa Teleferik A.Ş. nin  rant iş birliğinin hezimetine uğratılmaya çalışılıyor.
Bizler, yaşam alanlarına, doğamıza, tarihsel mirasımıza sahip çıkan Kırkınarlılar ve Mahmudiyeliler, Sapancalılar bu haksızlığa, talana ve ranta karşı birlikte mücadele ederken bir çok zorluğa ve zora karşı bugün yine kamuoyu önünde ve Sapanca’lıların yanındayız. Süreci Sapanca halkı başta olmak üzere İlimiz, Sakarya ve ülkemiz geneli bilmektedir. Ranta karşı, doğamıza sahip çıkma anlayışı çerçevesinde yürüttüğümüz yasal ve meşru zeminlerde devam etmektedir. Bu aşamada hazırlanan teknik rapor özelinde, Sakaryalıları, basını ve kamuoyunu bir kez daha bilgilendireceğiz.    
Sapanca Belediyesi ile Bursa teleferik A.Ş arasında Kırkpınar Mahallesinden başlayarak bin beş yüz metre mesafenin ardından Mahmudiye incebel mevkisinde sona erecek teleferik projesine ilişkin Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Eski Başkanı Yük.Çev.Müh./Oşinograf Sait AĞDACI tarafından kaleme alınan Teknik Raporu paylaşacağız:


1-Anılan proje detayları yansıtmamakta, birçok soruya cevap vermemektedir. 
Kısaca bu proje ucu açık ” ben yaptım oldu “ indinde bir “eskiz”dir.
2-Yapılması düşünülen teleferik ile ilgili olarak ÇED raporuna hiçbir şekilde (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi) ulaşılamamış ve böyle bir raporun kaydına rastlanmamıştır. 
Kısaca söz konusu projenin ÇED raporu (olumlu/olumsuz) bulunmamaktadır.
Hal böyle iken inşaat ruhsatı verilmesi ve inşaata başlanması yasalar önünde SUÇTUR.
3-Teleferik kumanda merkezi ve otopark olarak ayrılan arazi şahıs arazisi olup “deprem toplanma alanı ve pazaryeri” olarak kullanımı şartıyla bağışlanmıştır.
Bu durumda alanın bu amaçlar dışında kullanımı yine yasalar önünde SUÇTUR.
4-İlk etapta 1500m olarak “sadece teleferik hattı” hesaplanan alanda yaklaşık 5000 adet karaçam, sarıçam, kayın, kestane ve gürgen türlerinden oluşan orman ağaçlarının kesimi yapılacaktır.
Bu projenin tamamına bakıldığında ise;
Yapılacak olan konaklama yerleri (Bungalow olarak düşünülüyor), turistik tesisler (çay bahçesi, lokanta, oyun parkı, otopark vs.), kumanda merkezleri ile birlikte bu kıyım 20.000 adede kadar çıkabilecek, ilerleyen yıllarda Sapanca’nın diğer bölgelerinde olduğu gibi bölge imara açılarak betonlaşma bir kat daha artarak yeşil tamamen yok edilecektir.
Ki aynı olaylar 2005-2017 yılları arasındaki orman arazilerinin 2B kapsamına alınarak imara açılmasında yaşanmıştır.
5-Sapanca bölgesi, özellikle Marmara bölgesi ile Bolu ve Ankara’ya yakınlığı dolayısıyla buralardaki vatandaşlarımız ile özellikle son yıllarda yabancı ülke vatandaşlarının uğrak yeridir.
Bu özelliği nedeniyle maalesef bazı rantiye kesiminin ilgisini çekerek yukarıda değinilen ağaç/orman kıyımına ve betonlaşmaya maruz kalmıştır.
6-Sapanca’nın dereleri/akarsuları yerli ve yabancı su şişeleme şirketlerince kapatılmış olup Sapanca halkı “artık kendi suyunu PARA ile içmek” zorunda kalmıştır.
7-Yapımı planlanan teleferik projesi bulunduğu alan aynı zamanda “yeraltı su kaynaklarının zengin olduğu bir alandır”. Bu da zaten su kıtlığına doğru hızla giden Sapanca’nın su sorununu daha da artıracaktır.
8-Sapanca gölünün yegâne su kaynakları olan Sapanca derelerinin ve ormanlarının bu türden projeler ile hoyratça yok edilmesi suyun kodunun düşmesine, yapılan konutların atık sularının direkt deşarj ile göle verilmesi nedeniyle Sapanca gölü artık MEZOTROFİK bir göl duruma gelmiştir.
Yani Sapanca Gölü’nde ötrofikasyon başlamış, gölün oksijen oranı düşmüş, canlı tür ve yoğunluğu yok olmaktadır. Dolayısıyla 10-15 yıl öncesine kadar Sapanca Gölü’ndeki balık türü 48 adet iken, günümüzde 4-5 adede düşmüştür. Sapanca dağlarında 19 çeşit yaban hayvanı zaman içerisinde yok olmuş, en son 5 yıl önce Karaca görülmüştür.
9-  Sakarya ve Sapanca bölgelerinin birincil içme suyu kaynağı Sapanca gölünün durumu bu halde iken bu projenin gündeme alınması talihsizliktir. 
10- Bölgemizde depremle yaşama bilinci varken; 1999 depreminde herkesin en çok sığındığı bölgelerden birisi olan Sapanca’da, alternatif deprem toplanma alanı oluşturulmadan bu alanın kaybedilmesi bir faciadır.
11-Ayrıca, Sapanca halkının görüş ve onayı alınmadan yapılacak böyle bir proje, sosyal gerilim ve olaylara zemin hazırlayacaktır.
12-Yukarıda sayılan nedenler ışığında Teleferik inşaatının derhal durdurularak alanın rehabilite edilmesi gerekmektedir.

Bu Teknik Rapor ışığında ;
Teleferik Projesinin bölgemize vereceği zararlar bizleri hat safhada rahatsız etmektedir.
Ayrıca yapılacak olan Alt istasyonun Karayolundan 25 metre geri çekilmesi gereklidir ki Karayolları Genel Müdürlüğünün Bölgede Duble yol gibi bir projesi mevcut olmadığı ve Trafik yoğunluğunun hat safhaya çıkması söz konusudur.
Sapanca Belediyesinden İstediğimiz Resmi belgelerin cevabı  bu hafta sonuna kadar tarafımıza ulaşması gerekmektedir ve cevap geldiği zaman Hukuki süreci başlatacağımızı bildirir saygılar sunarım.

                                                           TMMOB SAKARYA BİRLEŞENLERİ ADINA
                                                          MMO SAKARYA İL TEMSİLCİLİK BAŞKANI
                                                                                  Salim AYDIN

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
A tiryaki
A tiryaki - 10 ay Önce

Kesinlikle karşıyı

İnci ergül
İnci ergül - 10 ay Önce

Elimden geldiğince destekliyorum,birlikten kuvvet doğar,inşAllah bütünün hayrına olsun

SIRADAKİ HABER