Muhtarlar Günü Sakarya'da kutlandı

19 Ekim Muhtarlar günü dolayısıyla Sakarya Demokrasi Meydanında çelenk sunma töreni ve Sakarya Muhtarlar Derneği Federasyonunda kutlama programı yapıldı

19 Ekim Muhtarlar günü vesilesiyle Sakarya Muhtarlar Derneği Federasyon Başkanı Erdal Erdem ve Adapazarı, Arifiye, Erenler, Serdivan ilçeleri muhtarları, Demokrasi Meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk sundu. Saygı duruşunun bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Başkan Erdem, bir konuşma yaptı.

668 muhtarımız adına şükranlarımı sunuyorum
Sakarya Muhtarlar Derneği Federasyon Başkanı Erdal Erdem yaptığı açıklamada, "Muhtar seçilmiş demektir. Devlet teşkilatının kılcal damarlarını oluşturan muhtarlık camiasının seçilmiş temsilcileri olarak devlet ve vatandaş arasındaki toplum bütünlüğünün sağlanmasında ve kamu düzenin yerine getirilmesi konusunda muhtarlar olarak üzerimize düşen görevin bilincindeyiz. İlimizde devlet-muhtar - vatandaş bütünlüğü ile muhtarların kamu düzeninde hak ettiği değeri kazanması ve 16 ilçe muhtar derneklerinin aynı çatı altında toplanması amacı ile Sakarya Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Sakarya Muhtarlar Federasyonunu kurduk. Şuan 13 ilçe muhtar derneklerimiz federasyon çatısı altında bir aradayız. Diğer 3 ilçemiz olan Akyazı-Hendek ve Sapanca ilçelerimizin de gerekli hazırlıkları yaparak federasyonumuza katılmalarını bekliyoruz. Bizler Sakaryalı muhtarlar olarak daima ilklere imza atanın ve diğer illerimize örnek olmanın onurunu ve gurununu yaşıyoruz. 01 Haziran 2012 yılında Sakarya'da muhtarlarımızın ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulan, Türkiye'de halen tek - ilk ve örnek olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık Otomasyon Sistemi (SEMOS) bizim çalışmalarımız, gayretlerimiz ile ortaya çıkmış olup her muhtarımıza bilgisayar-yazıcı-ekran klavyesi mahallelerine kadar götürülerek teslim edilmiştir ve Türkiye'deki muhtarlarımıza örnek olmuştur. 19 Ekim muhtarlar gününü her yıl resmi törenle kutlanacak olması vesilesi ile bizlerle sevinç ve gururu bir arada yaşatan başta cumhurbaşkanımızın olmak üzere devlet büyüklerimize, ilimizde görev yapmakta olan 668 muhtarımız adına şükranlarımı sunuyorum" dedi.

FEDERASYONA GEÇTİLER

Demokrasi meydanındaki etkinliğin arından federasyon binasında devam eden etkinliğe, İl Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Tarımsal Hizmetler Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Yusuf Çelebi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin ve muhtarlar katıldı. 

MUHTARLIĞIN ÖNEMİ 
Federasyon binasında konuşan Vali Nayir, “Devletin de ilk tecessüm ettiği, cisim bulduğu yer, yine muhtarlıklarımız. Vatandaş devlete ait bir konuyu aklına getirdiğinde yine muhtarlarımız oluyor. Muhtarlardan konu açıldığında hep söylüyoruz, bizim arazideki, taşradaki, dışarıdaki gözümüz muhtarlarımız. Biz onların gözü ile görüyoruz, bizim oradaki kulağımız muhtarlarımız, onların kulakları ile oradaki dertleri, problemleri, şikayetleri varsa, memnuniyetler varsa onları da oradan duyuyoruz. Şu iş yapıldı, güzel oldu, şu andaki eksiklik henüz tamamlanmadı diye muhtarlarımızdan bunu almış oluyoruz. Bu bir görev, aynı zamanda bir mesuliyettir” diyerek günün anlam önemi hakkında konuştu.

Serkan OK

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE