Nasreddin Hoca'yı 'Yalaza'ya getirmek

Nasreddin Hoca'yı 'Yalaza'ya getirmek

Nasreddin Hoca'yı 'Yalaza'ya getirmek

Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi, Nasraddin Hoca'yı doğumunun 800. yılında 27 Aralı günü 'Nasreddin Hoca'yı Yalaza'ya Getirmek' başlıklı bir panelle anacak.


Bilgin ve düşünür
Türbesi Konya'nın Akşehir ilçesinde bulunan Nasreddin Hoca'nın bu yıl 800. doğum yılı yapılan etkinlikler ile kutlanıyor. Nasreddin Hoca'nın büyük bilgin ve düşünürler yetiştiren 13. yüzyılın, Türk-İslam Dünyası'na hediye ettiği Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli gibi kültürel değerlerden biri olduğu belirtildi. UNESCO'nun Mevlana Yılı ilan ettiği 2007'de Mevlana'nın, mesajları, hayatı ve eserlerinin tüm dünyaya yoğun şekilde tanıtıldı. Mevlana'dan bir yıl sonra, 1208 yılında dünyaya gelen Nasreddin Hoca anma etkinlikleri kapsamında Adapazarı'nda da 'Nasreddin Hoca'nın Doğumunun 800.Yılı' nedeni ile Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi Kurucu Yönetim Kurulu 'Nasreddin Hoca'yı Yalaza'ya Getirmek' başlığı altında bir panel düzenliyor.
Karikatür sergisi
27 Aralık 2008 Cumartesi günü Taraklı Hisar Konağı'nda yağılacak panele SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Poyraz yönetici; Şair-Yazar ve Nasreddin Hoca kitabının yazarı Mustafa Özçelik, 'Taraklı Yalazaları' kitabı yazarı Ahi Naci İşsever, Mizah Derneği Başkanı Ahmet Kesgin ve Nasreddin Hoca'nın 10. kuşaktan torunu ve Eskişehir Nasreddin Hoca Belediyesi Başkanı Cemal Dedebağ konuşmacı olarak katılacaklar. Panel sonrasında Sakaryalı Karikatürist Osman Suroğlu'nun çizgileri ile 'Taraklı Yalazaları' karikatür sergisinin açılışı yapılacak.
Sakaryalılara davet
Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı ve Sakarya Büyükşehir Beldiyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Fahri Tuna bu konuyla ilgili olarak şunları bildirdi: 'Ülkemizde en az bir Nasreddin Hoca fıkrası bilmeyen yok gibidir. Her yıl ilçemizde düzenlenen uluslararası şenlikle andığımız Nasredin Hoca, her şeyden önce çok iyi bir gözlemci. Çevresinde olan biteni çok iyi analiz edip, yanlışları belirleyip, çok ince bir mizahi üslupla insanlarla, toplumla hatta kendisiyle alay ediyor, yanlışı halkın yüzüne vurup bunlardan ders çıkarılmasını amaçlıyor. Bunu bugünkü ve gelecek nesillere aktarmak adına Adıyok Dergisi, Değirmen Dergisi, Değişim Yayınları, Irmak Dergisi, Nilçizgi Yayıncılık ve Taş Dergisi sponsorluğunda bir panel-sergi düzenledik, tüm Sakaryalıları bekliyoruz' dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE