Ne yakıyoruz?

Havanın iyice soğuduğu ve koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı bugünlerde evde kalan vatandaş ısınmaya çalışıyor. 2020 yılında doğal gaz ve kömür kullanımı arttı

Ne yakıyoruz?

sakaryayenihaber.com-Şevval GEÇİN-Merve KURTULAN-Serkan OK

AGDAŞ’IN ABONE SAYISI

Sakarya’da doğalgaz dağıtımından sorumlu Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş.’nin (AGDAŞ) 21 Aralık itibariyle 252 bin 237 abonesi bulunuyor. Sakarya Yenihaber Gazetesi olarak 2017, 2018, 2019 ve 2020 yıllarının kasım ve aralık aylarında kullanılan doğal gaz kullanım miktarını araştırdık. Sakarya’da 2017 yılının kasım ayında 45 milyon 288 bin, aralık ayında 51 milyon 588 bin, 2018 yılının kasım ayında 42 milyon 789 bin, aralık ayında ise 65 milyon 400 bin, 2019 yılının kasım ayında 34 milyon 10 bin, aralık ayında 60 milyon 605 bin, 2020 yılının kasım ayında 56 milyon 18 bin 456 metreküp, 21 Aralık’a kadar ise 42 milyon 464 bin 211 metreküp doğal gaz kullanıldı.

KULLANIM HER YIL ARTIYOR

Tablodan da anlaşılacağı üzere Sakarya’da her geçen yıl doğal gaz kullanımı artıyor. 2020 yılında tüm dünyaya yayılan kovid-19 salgını nedeniyle ülkemizde ve şehrimizde vaka sayıları yeniden tırmanışa geçmişti. Salgın nedeniyle aylar sonra tekrar getirilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşlar hafta sonlarını evlerinde geçiriyor. Doğal gaz kullanımı her geçen gün artarken, havanın soğuk olmasıyla kasım ayında özellikle doğal gaz kullanımında artış yaşandığı görülüyor. 2017, 2018, 2019 ve 2020 yıllarının kasım aylarına bakıldığı zaman en fazla doğal gaz kullanımı 54 milyon metreküp ile 2020 yılında gerçekleşti. 

17 BİN 230 KİŞİ

Sakarya’da doğal gaz kullanım oranlarının artması beraberinde tesisat çalışmalarını da arttırdı. Cihan Tesisat Genel Müdürü Doğan Çatalbaş, Sakarya’da bu yıl 17 bin 230 kişinin yeni gaz kullanım sözleşmesi yaptığını belirtti. Konu ile ilgili detaylı bilgi veren Çatalbaş, “İlimizde şu anda toplam 252 bin gaz kullanıcısı, abonelik yaptıran da 287 bin kişi var. 287 bin kişinin 252 bini doğal gazı almış o aradaki 35 bin kişi abone olmuş ama henüz daha gazı almamış şu anda da doğal gaz binasına gitmiş ama hiç abone olmamış 72 bin kişi var. Doğal gaz kapısında ama ne abone almış ne gazı almış. Bunlar potansiyel gaz kullanıcısı” dedi.

EKONOMİK VE ÇEVRECİ

2003 yılından bu yana Sakarya’da doğal gaz hizmetinin verilmediği tek ilçenin Taraklı olduğunu söyleyen Çatalbaş, doğal gazın artılarını anlatarak, “Doğal gaz çevreye en az zarar veren çevre dostu bir yakıt. Özellikle elektrik, tüp gaz ve kömüre göre daha ekonomik. Doğal gazın diğer yakıtlardan bir diğer farkı da önce kullanılıp sonra ödeniyor olması. Kömür de ise önce ödüyorsun sonra kullanıyorsun. Doğal az önden ödeme ve depolama gerektirmiyor. Kömür sobasına göre konfor ve temizlik açısından çok daha iyi. Hem ısınma hem sıcak su hem ocakta doğal gaz kullanılabiliyor Tüpe ödenecek parayla bile doğal gaza geçme maliyeti karşılanabilir” diye konuştu. 

KURULUM MALİYETİ

Doğal gaz tesisatının kurulum maliyeti ile ilgili de bilgi veren Çatalbaş, “Bazı vatandaşlarımız ilk yatırım maliyeti fazla olduğu için ekonomik sebeplerden dolayı doğal gaza geçmiyor. Toplam maliyet 14 bin civarında tutuyor ama burada biraz bilgi eksikliği var. Maliyeti nedeniyle doğal gaza geçmek isteyenler bin 350 liraya aboneliğini sayaç bedelini öder, 2 bin liraya doğal gaz yaptır, bin 500 liraya da soba alıp yaklaşık 5 bin lira civarında bir maliyetle doğal gazın nimetlerinden faydalanabilir. Durumu müsait olunca da kombi koyabilir” dedi. Çatalbaş son olarak Sakarya’da 80 civarında doğal gaz yetkili firma olduğunu belirtti.

‘KÖMÜRDE YÜZDE 7 ARTIŞ VAR’

Doğal gaz faturalarını yüksek bulan bazı vatandaşlar ile salgının etkisiyle kırsala yerleşmeyi tercih eden kesim, odun ve kömür satışlarını arttırdı. Kömür satışlarında geçen yıla göre yüzde 7 oranında artış olduğunu söyleyen odun-kömür satıcısı Kemal Atay, “Doğalgaz faturasında ödeme sorunu yaşayanların bazıları kömüre yöneldi. En çok ithal kömür tercih ediliyor. Şu anda 3 çeşit kömürümüz mevcut. İlk sırada ithal kömür bulunuyor, bunun nedeni de yanma süresi diğerlerine nazaran 6-7 saat daha fazla. Kömür fiyatları geçen yıla göre iyi. Doların artışına rağmen firmaların almış olduğu kararla fiyatları sabit tutmaya çalışılıyor. İthal kömür satan firmalar yerini yerli kömüre kaptırdı. Şimdi yüzde 70’lerde olan fark yüzde 40’lara düştü. Satış fiyatlarımızda Afrika kömürünün tonu 950 TL, ithal kömürü bin 100 TL, yerli kömür ise 850-900 TL arasında değişiyor” dedi.

SATIŞLARDA YOĞUNLUK

Bu yıl kömür satışlarında yoğunluk olduğunu vurgulayan esnaf Hasan Pelin ise, “Salgından dolayı herkes evinde, ayrıca evden çalışma durumu olduğu için tüketim artıyor. Doğal gaz kullanan bazı müşterilerimiz aylık 600 lira fatura ödediğini söylüyor. Ev de büyük olunca fazla yakılıyor. Bir de kömür fiyatları da bu yıl uygun olduğu için kömüre yönelme var. Geçen yıl bin ton olan kömür satışı bu yıl 2-2 bin 500 ton arasında gerçekleşti. Oran olarak baktığımız zaman yüzde yüzün üzerinde bir rakam ortaya çıkıyor. Yerli ve ithal Sibirya kömürü satıyoruz. Yerli kömürün tonu 800 TL iken, ithal kömürün tonu bin 200 lira. Haliyle yerli tona rağbet daha fazla” ifadelerini kullandı.

TALEP SATIŞLARI ETKİLİYOR

Öte yandan bu süreçte soba satışları da arttı. Geçen yıla oranla rakamlarda değişiklikler olduğunu söyleyen soba satıcısı Fadıl Kurteş, “İnsanlar salgının da etkisiyle daha rahat bir yaşam sürdürebilmek için kırsal kesimlere yerleşti. Geçen yıla nazaran soba fiyatlarında yüzde 25 gibi bir artış var. Soba üreticileri başta Afganistan ve Pakistan olmak üzere ihracata çalışıyor. Bu yüzden iç piyasada mal sıkıntısı çekiyoruz. Piyasa da malzeme sıkıntısı var. Şu anda en pahalı soba 3 bin 500 TL iken, en uygunu da 500 TL bandında.  Yani fiyatlar 500 ila 3 bin 500 TL arasında değişiyor” diye konuştu. Esnaf Kerem Kurteş ise, “Doğalgaz talebinin artması da soba satışlarını etkiliyor. Daha çok normal oda tipi kömür sobaları tercih ediliyor, bunların fiyatı da 450 TL’den başlıyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2020, 08:24
banner3
YORUM EKLE