Neyi bekliyorsunuz?

İzmir’de yaşanan felaketin ardından yeniden ülke gündeminde olan deprem gerçeği, Sakarya’nın üzerinde durulması gereken en önemli sorunu… MHP, CHP ve İYİ Parti’nin Sakarya Milletvekilleri şehrin deprem gerçeği ile ilgili Yenihaber’e konuştu.

Neyi bekliyorsunuz?

Serkan OK’un haberi

Geçtiğimiz hafta İzmir’in Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem, gözleri bir kez daha Sakarya’ya çevirmişti. İlimizin 1999 Marmara depreminin ardından hala çözülmeyen sorunlarıyla içinde bulunduğu riskli durumuna dün gazetemizin manşet haberinde yer verdik. Bugün de Sakarya milletvekilleri konu ile ilgili görüşlerini aktararak, bir an önce yapılması gereken çalışmalara dikkat çekti

‘YAPILAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ’
MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, Sakarya’nın deprem konusunda acı tecrübeleri olduğunu belirterek, “İzmir’de meydana gelen deprem hepimizi üzdü. Sakarya, deprem konusunda çok acı tecrübeleri olan bir şehir. Bizde 1999 Marmara Depremi ile birlikte çok büyük acılar yaşadık. Bunların tekrar yaşanmaması adına depremin olduğu andan itibaren irade ortaya koyuldu. Bu sadece devletin aldığı tedbirler açısından değil, vatandaşın da bu noktada bir daha aynı sıkıntıları yaşamamak üzere hassasiyet gösterdiği kanaatindeyiz. Deprem olması durumunda risk oluşturabilecek yapıların tekrar gözden geçirilmesi gerekli. Sakarya’da depremden sonra 3 kattan fazla yapılaşmanın olmaması ve yeni deprem yönetmeliği çerçevesinde yapılmış olması Sakarya adına pozitiftir. Ancak depremi geçirmiş ve ayakta olan binaların güçlendirilme yapılmış olsa dahi yeniden dikkatli bir şekilde tetkik edilmesi düşüncesindeyiz” diye konuştu. 


‘HALA ÇOK KATLI BİNALAR VAR’
CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, yaşanan her depremde akıllara Sakarya’nın geldiğini belirterek, “Geçtiğimiz gün İzmir’de deprem meydana geldi. Canlarımız yandı. Rabbim bir daha böyle felaketler yaşatmasın. Herhangi bir yerde deprem meydana geldiği zaman depremi yaşayan biri olarak aklımıza Sakarya geliyor. Sakarya önümüzdeki yıllarda meydana gelebilecek bir depreme hazır değil” dedi. 
Öncelikli olarak her mahallenin bir toplanma alanı olması gerektiğini söyleyen Milletvekili Özkoç, “Bu alanlarda da ilkyardım malzemeleri bulunmalı. Valilik ve AFAD koordinasyonunda toplanma alanları her eve bildirilmeli. 99 depreminde binlerce ev yıkıldı, ben de bu depremi yaşayan biriyim. Binlerce insan öldü. Sakarya’da halen çok katlı binalar var. İlimizdeki bütün binaların depreme karşı dayanıklılığıyla ilgili raporu tutulmalı. Yerel yöneticilere saygıyla yaklaşıyorum, gerçekten bir şeyler yapmak istiyorlarsa çalışmalara hemen başlanılmalı. Rabbim bir daha ne Sakarya’ya ne de insanlığa böyle felaketler yaşatmasın” dedi. 


‘KONUŞMAYI BIRAKIP İŞ YAPSINLAR’
İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ise, “Defalarca söyledim ve yine de söylüyorum, Sakarya önümüzdeki depreme son derece hazırlıksız. Bunu dile getirmekten dilimde tüy kalmadı. Bu işin çoktan bitmesi gerekiyordu. Biz İzmir’e gittik, sağlam binalarda bir şey yok, eski ve çürük binalar yıkıldı. Can kaybettik ve canlar yandı. Bir de İzmir’de arama ve kurtarma da büyük bir cahillik gördüm. Enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmaları aynı anda yapılıyor. Bu son derece yanlıştır. Bunda bile yol alamadık. Sakarya’da seçim öncesi kentsel dönüşüm raporlarının hazır olduğu söylendi fakat üzerinden neredeyse 2 yıl geçti herhangi bir girişim yok, hala hazırlıyorlar. Allah korusun yarın bir gün bir şey olduğu zaman ‘ah vah’ demenin bir anlamı yok. Milletle dalga geçiyorlar. Bu şehirde kentsel dönüşümün yapılması gerekiyordu. Herkes bir şey söylüyor, ortada icraat yok. Konuşmayı bıraksınlar, iş yapsınlar” dedi. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 16:41
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülsade kocakoc
Gülsade kocakoc - 4 hafta Önce

Sakarya ferizli de oturuyorim göçmen komutlarında ve cok çatlak var binamızda cok korkuyorum hic bir önlem yok dilekçe verdik cevap yok

SIRADAKİ HABER