O demiryolu bunun için lazım

Sakarya’nın en büyük sanayi kuruluşu Toyota, lojistikte tren yollarının önemine dair bir açıklama yaptı. O açıklama, ilimizde yıllardır tamamlanamayan Adapazarı – Karasu demiryolu projesini akıllara getirdi

O demiryolu bunun için lazım

TOYOTA’NIN TERCİHİ

Arifiye ilçesindeki fabrikasından dünyaya otomobil ihraç eden Toyota Türkiye, bir süredir Japonya’dan deniz yoluyla gelen araç parçalarını Kocaeli Yarımca’daki limanlardan demiryoluyla Arifiye’deki tren istasyonuna getiriyor. Toyota, bu yolla lojistik faaliyetlerinin daha verimli olduğunu açıklarken, “Araç ihracatı ve parça ithalatı konularında tren lojistiğini daha aktif kullanabilmek adına çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İHRACATÇILAR BEKLİYOR

İlimizin en büyük sanayi kuruluşu ve ihracatçısı Toyota’nın yaptığı bu açıklama akıllara Adapazarı – Karasu Demiryolu hattı projesini getirdi. 2010’da ihale edilen, 2011’de altyapı çalışmaları başlayan 2013’te ise çalışmaları tamamen durdurulan proje zaman zaman gündeme geliyor. Karasu limanı, Ferizli ve Söğütlü’deki OSB’ler ve Arifiye’deki 1. OSB önünde durması planlanan güzergahıyla ihracatçı firmalar için önemli bir yere sahip. Firmalar, ürünlerini demiryoluyla limana göndermek istiyor.

LİMAN İÇİN DE ÖNEMLİ

Sık sık söz konusu projenin tamamlanması çağrısı yapan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, odanın son meclis toplantısında Karasu limanı hakkında değerlendirmelerde bulunurken, “Yıllardır sıklıkla vurguladığımız Karasu demiryolu projesinin de hayata geçmesiyle limanımız dünya ticaretinde önemli bir konuma gelecek” ifadelerini kullanacak. Kısacası tamamlandığında Bartın’a kadar uzanacak olan demiryolu projesi hem Sakarya’nın ihracatı hem de Karasu limanı için çok önemli.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2021, 21:19
YORUM EKLE