O fabrikanın avukatı ilk kez konuştu: İddialar yalan

Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasında 3 Temmuz’da meydana gelen 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 100'den fazla kişinin yaralandığı patlama sonrasında firma adına açıklama yapan Avukat Mehmet Mangıroğlu, "Hiçbir insan kendi canının olduğu yerde böyle bir olay yaşansın istemez. Olay sırasında fabrika sahibi Yaşar Coşkun ve 19 yaşındaki oğlu da fabrikadaydı" dedi.

O fabrikanın avukatı ilk kez konuştu: İddialar yalan

Hendek'te 3 Temmuz'da havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybetti, 114 kişi de yaralandı. 6 gün sonra Adapazarı ilçesi Taşkısığı Mahallesi’ndeki bir taş ocağına imha edilmek üzere götürülen havai fişeklerin patlaması sonucunda da 3 jandarma şehit oldu. İlk patlama sonrasında Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında Fabrika Sorumlu Müdürü A.A., Fabrika Müdürü ve Genel Ustabaşı H.A.V., Genel ustabaşı E.Ö. ile İş Güvenliği Uzmanı A.B. ile fabrika sahibi Yaşar Coşkun tutuklandı.

‘7 VE 8 DEĞİL, 3 PATLAMA YAŞANDI’

Fabrikanın avukatı Mehmet Mangıroğlu yaptığı açıklamada, “Ailenin büyüğü olan Hüseyin Coşkun, Erenler ilçesinde üretim yaparken 3 oğlu da ileri tarihte Geyve’de fabrika kurdu ve burada da bazı patlamalar oldu. Daha sonra teknolojinin gelişmesi ve sahanın dar olması nedeniyle Erenler’de bulunan bu fabrika Hendek ilçesinde bulunduğu alana taşındı. Topluma yanlış intikal eden konu, diğer fabrikalardaki patlamaların da buraya mal edildiğini biliyoruz, ancak işin aslı öyle 7 ile 8 kere değil, burada toplamda 3 patlama yaşandı” dedi.

‘ÇİNLİLERLE DEVAMLI TEMASTA BULUNULDU’

Yaşanan üzücü olayın nedeninin araştırıldığını ancak insan hatası üzerinde durulduğunu belirten Mangıroğlu, “Bu sektörde en yaygın bilinen isim olan Çinlilerle devamlı temaslarda bulunuldu. Hatta bu olayın yaşandığı ‘Çin Mahallesi’ olarak tabir edilen yerde bir Çinli uzmanın çalıştığını, bir bayram tatili için kendi ülkesine gittiğini ancak koronavirüs salgını nedeniyle geri gelemediğini biliyoruz. Yaşar Coşkun, sık sık Çin’e giderek temaslarda bulundu ve son sistem makineleri getirdi. Bu makineler her zaman insanla çalıştırıldı ve en ufak bir hata da bile maalesef böyle acı sonuçlara yol açtı. Kötü emsal alınmaz ama bu patlayıcı maddelerin imhası için taşındığı sırada Taşkısığı Mahallesi’nde meydana gelen üzücü hadise de bir bakıma bunun teyididir. Orada da uzman kişiler çalışıyordu ama orada bile insanoğlunun hatasının olabileceği ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

SAHİBİ VE OĞLU FABRİKADAYDI

Patlama sırasında fabrika sahibi Yaşar Coşkun ve oğlu Hüseyin Can Coşkun’un da fabrikada olduğu ve oğlunun yaralandığını söyleyen Mangıroğlu, şöyle konuştu:

“Şu andaki bu patlamayla ilgili olarak Sakarya Üniversitesi’nce oluşturulan bir heyete Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tespit yaptırıldı. Bizler de onun sonucunu bekliyoruz. Bunun neden olduğu, neden patlama yaşandığı o raporla görülecek. Bu rapordan sonra da kusuru olanlara yönelik Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açılacak ama bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum, hiçbir insan kendi canının da olduğu yerde böyle bir olayın olmasını istemez. Olay anında Yaşar Coşkun’un kendisi de, 19 yaşındaki oğlu da oradaydı. Nitekim olayda oğlu da yaralandı. Bu olayda ölenlere rahmet diliyoruz. Yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Coşkun ailesi de biz de Sakaryalı olarak hepimiz bu olaydan dolayı son derece üzgünüz. Bunun sonrasındaki taşıma işlemi sırasında olan olayda vefat eden 3 şehidimiz de acımızı bir kez daha katlamıştır. Şehitlerimize rahmet, aileleri ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz."

'İDDİALARIN HAYATIN GERÇEĞİYLE ALAKASI YOK'

Patlama sonrası gözaltına alınarak tutuklanan fabrika iş sağlığı ve güvenliği uzmanı A.B.’nin suçlamalarıyla ilgili olarak konuşan Mangıroğlu, “Yönetici konumundakilere bir suçlama var, bunu görüyoruz. Ancak burada sadece çalışanlar, sorumlular, mühendisler, uzmanlar değil kendileri de var. Candan aziz bir şey yok, mukayese ederseniz kendi canları da var. Çıkıp, ‘Benim bundan haberim yoktu. Şunu yaptım, bunu yaptım’ iddialarının hayatın gerçeğiyle alakası yok. Bu mantık hayatın gerçeğine aykırı, kimse kimseyi zorla çalıştırmadı. 2 yıla yakın bir süredir orada çalışan bir insanın, ‘Ben onun yerini bilmiyordum’ demesi açıkça özrü kabahatinden büyük anlamına gelir. Hem iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olup hem de böyle bir düşünce tarzına sahip olmak hayatın olağan akışına aykırıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 10:10
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
H........B.....
H........B..... - 2 ay Önce

SENDE UYDUN İMAMA MANGIROĞLU ONCA ÇALIŞAN YALAN KONUŞUYO SEN DOĞRU KONUŞUYON ÖYLEMİ HADİ ORDAN SENDE KAÇ PARA ALDIĞINIDA SÖYLE

MURAT BAYRAM, ADAPAZARI.
MURAT BAYRAM, ADAPAZARI. - 2 ay Önce

Sen ne vızıldıyorsun yahu avukat hayırdır sen ya, hendekten kamyonla ısınmış bombaları kamyona doldurtmuşsun eskiyoldan, Sakarya köprüsünden ve boğanın oradan geçirmişsin ve çamyolundan geçirmişsin deeeeee eeeeeeeee kamyon gümlüyor daaa eee, AVUKATTT O KAMYON ADADA Bİ PATLASAYDI VARYA SAYIN SÜLEYMAN SOYLU SİZE ÖYLE ŞEYLER YAPARDIKİİİİİ, SEN ANLADIN ONU, BİDE ÇIKMIŞ NE DEDİĞİNİ ANLAMADAN VIZILDANIYORSUN YA

Hüseyin ölmez
Hüseyin ölmez @MURAT BAYRAM, ADAPAZARI. - 2 ay Önce

Allah korumuş şimdi suçlu arıyolar paraya doymayan patronu savunuyo bide asıl patron dışarda alirıza coşkun.asıl suçlu patronla hasanali denen tam yetkili müdür. İş güvenlikçiyle imza yetkisi bulunan müdürenin suçu yokmuş bütün sorumluluk .

Rıfkı keleş hendek
Rıfkı keleş hendek - 2 ay Önce

Fabrikada çalışan çok tanıdığım var avukat yalan konuşuyo asıl suçlular patronlar ve hasanaliymiş defalarca uyarmışlar. Ama para hırsı varya yığmışlarda yığmışlar canın ne önemi var geberen gebersin allah belanızı verecektir avukata bak zırvalıyo.

Hakan ateş yeşilyurt hendek
Hakan ateş yeşilyurt hendek - 2 ay Önce

Bunların para hırsı varya kendi suçlarını çalışanlara yıkarlar daha öncede yıktıkları gibi kötüler için yaşasın cehennem avukatbey sen patronlrla yalakalarını savunma garipleri savun emekçileri savun asgari ücretle köle gibi çalışanları savun .

SIRADAKİ HABER