O programda Sakarya'yı temsil ettiler

Sakarya Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gebze'de yapılan Akıllı Tarım Uygulamaları tanıtım programına katıldı.

O programda Sakarya'yı temsil ettiler

sakaryayenihaber.com -

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Bakanlığına bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile Gebze Teknik Üniversitesi arasında işbirliği protokolü ve Akıllı Tarım Uygulamaları tanıtım programına katıldı. Bakan Pakdemirli, Gebze Teknik Üniversitesi'nin 2020-2021 Akademik yılı açılışı münasebetiyle ilk dersi de verdi.

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde teknoloji alanında büyük bir değişim ve dönüşüm dönemi yaşadığını dile getiren Pakdemirli, "Artık teknoloji ve dijital erişim hayatımızın her yerinde! Yerli ve milli üretimin öncelikli olduğu bu dönemde, tarım ve orman sektörü de, bu dönüşümün tam merkezinde yer alıyor. Tarımsal üretim tarlada başlıyor, ama bizler; meyveyi, sebzeyi, gıdayı genelde soframızda görüyoruz. Toprağa bir tohum atılıyor, üzerinden günler, aylar, yıllar geçiyor. Tarladan sofraya kadar giden bu süreç, içinde sayısız hikâyeyi barındırıyor. Bu hikâyenin her aşamasında ayrı bir emek, ayrı bir zaman harcanıyor. Her aşamada ayrı bir maliyet, ayrı bir zahmet ortaya çıkıyor.

İşte biz üretim sürecini inovasyonla ne kadar hızlı buluşturursak, tarımı ne kadar çok teknolojiyle birleştirirsek, o zaman verimliliği büyük oranda artırır, maliyeti ve harcanan zamanı önemli miktarda azaltırız. O nedenle tarımda teknoloji, tarımda inovasyon diyoruz. Buradan hareketle, tarımla teknolojinin buluştuğu, bugünkü gibi programlara çok önem veriyorum." ifadelerini kullandı.

SUNUM YAPTI

Gerçekleştirilen programa Sakarya Tarım ve Orman Müdürü Ali Ulvi Özerdem ve diğer yetkililer katıldı. Programda ayrıca Özerdem tarafından kazandırılmış tarımsal ürünler ve faaliyetler hakkında sunum yapıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2020, 22:56
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER