O tarikatın merkezi Sakarya çıktı

Tarikat merkezindeki istismar rezaletiyle gündeme bomba gibi düşen Halveti Uşşaki tarikatı merkezi Sakarya çıktı.

O tarikatın merkezi Sakarya çıktı

Tarikat merkezindeki istismar rezaletiyle gündeme bomba gibi düşen Halveti Uşşaki tarikatı kurduğu dergah ve derneklerle Türkiye'yi kuşatmış durumda. İstanbul'un hemen her ilçesinde ve 20'den fazla şehirde dergah ve dernekleri bulunan tarikatın liderliğini 2000 yılından bu yana çocuğa yönelik istismar suçlamasıyla tutuklan Fatih Nurullah takma adını kullanan Eyyup Fatih Şağban yapıyor. Halveti Uşşaki tarikatında pek çok ibadet zikir ile birlikte yapılıyor. Tarikata ait olduğu bilinen Nurani TV’nin Youtube kanalı üzerinden bu zikirler yayınlanıyor.

Fatih Nurullah takma adını kullanan Eyyup Fatih Şağban’ın 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismar suçlamasıyla tutuklanmasının ardından gözler Uşşaki tarikatına çevrildi.

Kurduğu dernek ve dergahlarla Türkiye’nin dört bir yanını kuşatan tarikat, kalabalık grupların ve özellikle çocukların katıldığı zikir törenleriyle dikkat çekiyor. Tarikatın İstiklal Marşı'nın bestesini değiştirerek gerçekleştirdiği bir zikire ait video da internette yayında.

TARİKATIN MERKEZİ SAKARYA

Tarikata ait “Tasavvuf Yolu” adı altında onlarca dernek ve bu derneklere bağlı olarak faaliyet yürüten dergah bulunuyor. Tarikatın merkezi çocuk istismarı rezaletinin de yaşandığı Sakarya'daki Akyazı Dergahı.

Ayrıca, İstanbul'un hemen her ilçesinde, Ankara, Afyon, Aksaray, Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Gaziantep, İzmir, Kastamonu, Kırıkkale, Konya, Malatya, Niğde, Sivas, Tokat Trabzon ve Kayseri'de çok sayıda dergahı ve dernekleri bulunuyor. Tarikat Almanya'da da örgütlenmiş durumda.

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 23:13
banner3
YORUM EKLE