Ödeme değil, korona kuyruğu! Burası Adapazarı...

Perşembe günü sona erecek olan borç yapılandırmasından yararlanmak isteyen vatandaşlar Sakarya’daki vergi dairelerinin önüne yığıldı. Kuyruklarda kovid-19 tedbirleri arasında yer alan sosyal mesafe kuralları da unutuldu

Ödeme değil, korona kuyruğu! Burası Adapazarı...

SGK, vergiler, öğrenim kredisi, prim, emlak, taşıtlar vergisi ve trafik cezalarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kalem için “tarihin en kapsamlı borç yapılandırma kanunu” olarak tabir edilen kanun 17 Kasım’da yürürlüğe girmişti. 31 Aralık’ta sona erecek başvurular için ilimizdeki vergi daireleri önünde kuyruklar gün geçtikçe uzuyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla kamu kurumlarında sosyal mesafe uygulandığı için vatandaşın başvuruların İnteraktif Vergi Dairesi (İDV) üzerinden yapılması tavsiye ediliyor. Ancak Gümrükönü Vergi Dairesi önünde sabah saatlerinde çekilen fotoğraflarda vatandaşın bu tedbirlere uymadığı görülüyor.

Sakarya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Akçay, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada 22 Aralık Salı gününe kadar 80 bin kişinin başvuru yaptığını açıklamıştı.

Akçay, “Covid-19 salgının yaşandığı bu süreçte vergi dairelerinde yaşanan yoğunluktan kaynaklı olarak başvuruların, elektronik ortamda yapılması hem çalışanlarımızın hem de mükelleflerimizin sağlığı açısından çok büyük önem arz etmektedir” değerlendirmesinde bulunmuştu. Başvuruların sona ereceği perşembe gününe kadar Sakarya’daki yapılandırma başvuru sayısının 100 binin üzerine çıkması bekleniyor.  Seda KILIÇ

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 09:11
banner3
YORUM EKLE