'Öğretmenler ek iş yapmak zorunda'

KESK Eğitim-Sen, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerle bir araya geldi. Eğitim-Sen Şube Başkanı Kazım Bibinoğlu, eğitim sorunlarına değinerek, “Öğretmenler ek iş yapmak zorunda kalıyor” dedi.

'Öğretmenler ek iş yapmak zorunda'

KESK Eğitim-Sen, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenler için kahvaltı programı düzenledi. Kuzhinem Restoran’ta düzenlenen kahvaltı programına İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Zevherli ve CHP İl Başkanı Yüksel Büyükakten de katıldı. Günün anlam ve önemine dair konuşan KESK Eğitim-Sen Şube Başkanı Kazım Bibinoğlu, tüm öğretmenlerin Dünya Öğretmenler Günü’nü kutladı. Bibinoğlu, bu önemli günün tüm eğitim ve bilim emekçilerinin uluslararası alanda birlik, dayanışma ve örgütlü mücadelesinin simgesi olarak kabul edildiğini söyleyerek, eğitim camiasının sorunlarına değindi.
SORUNLAR
Eğitimin sürecinin bir bütün olduğunu söyleyen Bibinoğlu, “Bu bütünün içinde öğretmenlerin sorunu öğrencileri, öğrencilerin sorunları ise biz öğretmenleri yakından ilgilendirmektedir” diyerek 4+4+4 eğitim sisteminin getirdiği bazı sorunlar üzerine konuştu. Türkiye’de çalışan öğretmenlerin OECD ülkeleri içinde en çok çalışan, en düşük maaş alan öğretmenler arasında olduğunu söyleyen Bibinoğlu, “Öğretmenlerin yüzde 80’i geçinebilmek için ek iş yapmak zorunda kalmaktadır.
ÜCRET TALEBİ
Eğitimin her geçen gün paralı hale getirildiğine dikkat çeken Bibinoğlu, “Bunun sonucunda öğretmenler öğrencilerden çeşitli adlar altında para toplamaya zorlanan birer tahsildar durumuna düşürülmüştür” diye konuştu. Öğretmenlerin talepleri üzerine konuşan Bibinoğlu, “Başta insanca yaşayacak ücret talebimiz olmak üzere eğitim emekçilerinin bugüne kadar yaşadığı mağduriyetler giderilmeli. Eğitimde esnek, kuralsız çalışma uygulamalarına son verilmeli, performans değerlendirme ve rotasyon uygulamalarından tamamen vazgeçilmelidir. Ek ders ücretleri günün şartlarına uygun bir şekilde belirlenmelidir” diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER