ÖĞÜTLÜ'DEN SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLERE UYARI

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Aziz Öğütlü, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların, müdürlük bünyesinde kurulan Sigara Bırakma Polikliniklerin’den ücretsiz faydalanabileceğini ve kolaylıkla bırakabileceklerin söyledi.

ÖĞÜTLÜ'DEN SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLERE UYARI
banner24

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Aziz Öğütlü, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza çağrıda bulundu. Öğütlü, sigara, nargile ve benzeri tütün ürünlerinin çok yaygın bir bağımlılık şekli olduğunu belirtti. Tütün ve dumanında bulunan maddelerin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Öğütlü, bağımlılığın dünyada ve ülkemizde önlenmesi mümkün bir halk sağlığı sorunu olduğunu hatırlattı.
VAZGEÇEBİLİRLER
Öğütlü, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; "Sigara alışkanlığı insanların sonradan edindikleri bir davranıştır. Yani insanların doğasında sigara içme davranışı olmadığı için bu davranışından vazgeçmesi de mümkündür. Uzun zamandan beri bu yönde yapılan çalışmalar sonucunda nikotin bağımlılığının mekanizması çözülmeye başlamış, bu mekanizmaya yönelik  sigarayı bırakma isteğini arttıran ilaçlar geliştirilmiştir” dedi.
İLK SAATLERDE
Sigarayı bırakan kişilerde olumlu etkiler ilk saatlerden başlayarak görüldüğünü ifade eden  Öğütlü, “ İlk saatlerde kandaki karbon monoksit düzeyi azalır ve bu durum kalp bakımından olumludur. Sigarayı bırakanlarda ilk birkaç gün içinde koku ve tat alma duyuları normal hale gelir. İlk yıllarda akciğerlerin işlevi düzelmeye başlar, kalp krizi geçirme riski hızla azalır. Sigaranın bırakılmasından 5 yıl sonra kalp krizi geçirme riski sigara içmeyenler düzeyine iner. Sonraki yıllarda çeşitli kanserlerin meydana gelme riski de azalır” dedi.
ÜCRETSİZ TEDAVİ
Öğütlü yaptığı açıklamanın sonunda şu ifadeleri kullandı, “Halkımızı tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve gelecekte sağlıklı nesillerle sağlıklı bir toplum olmak hedefimiz. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımızı Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan "Sigara Bırakma Polikliniklerine" davet ediyoruz. Sigarayı bırakmak isteyen herkes, destek amaçlı kurulan bu polikliniklerimize baş vurarak, doktorlarımızın önerisine göre tedavide kullanılacak ilaçları Kasım ayından itibaren ücretsiz temin edebilir."

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21