'OKULLAR TEK TİP İNSAN ÜRETEN FABRİKAYA DÖNDÜ'

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 632. hafta açıklamasında, eğitim sistemini eleştirirken, “Çocukların hangi okullara, nasıl gideceği konusu çok tartışılıyor ama çocukların okula gitmelerinin, aldıkları eğitimin mahiyeti maalesef hiç sorgulanmıyor.

'OKULLAR TEK TİP İNSAN ÜRETEN FABRİKAYA DÖNDÜ'

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 632. hafta açıklamasında eğitim sistemini gündeme aldı. Platform adına okunan açıklamada “Okullar bir aydır açık ama bu süre zarfında eğitimin tek gündem maddesi, sürekli değişen öğrenci seçme ve yerleştirme sisteminden ibaret kalmış. Lise ve üniversite sınavlarıyla ilgili belirsizlik; kafaları meşgul ediyor.” denilirken; “Çocukların hangi okullara, nasıl gideceği konusu çok tartışılıyor ama çocukların okula gitmelerinin, aldıkları eğitimin mahiyeti maalesef hiç sorgulanmıyor.
DOKUZ AY
Her yılın dokuz ayı, haftada beş gün gidilen ve uzun saatler geçirilen okulların gerçekten ne işe yaradığı nedense doğru dürüst konuşulmuyor. Bu çocuklar ne için okullu oluyorlar? Çocuklarımızı okullara bırakırken ne olmasını ne umuyoruz? Çocuklar okullara gidince gerçekte ne buluyorlar? Bu soruları düşünmüyoruz. Eğitim, herkesin zorunlu katıldığı bir maraton oldu. Sonunda hayırlı, faydalı ve güzel sonuçlara erişmek ise adeta hayal oluyor. Tek tip bir millet, tek tip bir düşünce, tek tip bir kültür… Okullarımız da ilimsiz, irfansız tek tip nesiller üreten fabrikalara döndü. Egemen siyasete göre formatlanmış bir kitle üretimi hedefleniyor. Tüm sistem, tekçi bir anlayışa razı olalım diye işletilmek isteniyor.” eleştirileri yapıldı.
 ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR
“Geldiğimiz noktada emekten, eğitime, kimlikten mezhebe, yargıdan dış siyasete, her alanda kangrene dönüşen sorunlarla karşı karşıyayız. Sözün mahpus edildiği, insanların açlıkla korkutulduğu, sürekli bir seferberlik hali; toplumu her gün biraz daha yoruyor. Tüm bu büyük krizlerin ortasında, en büyük kaybı da, ne yazık ki çocuklarımız, genç kardeşlerimiz yaşıyor.” denilen açıklamada; eğitimdeki özelleştirilmenin önünün açıldığı belirtilerek, “Şehirleri çocuklar başta gelmek üzere insanlar için nasıl yaşanılmaz kıldıysak, okulları da aynı şekilde katlanılmaz kılıyoruz.
SORGULAMIYORUZ
Okumayı sevmeyen, düşünmek yerine sadece tekrarlayan, yazmayı unutan, tartışmayan, birbirine kulak vermeyen, birbirine göz kulak olmayan çocukları yetiştirmekle ne kazanacağımızı gerçekten sorgulamıyoruz. Buna karşı, toplumsal dayanışma ağları çözüldüğü gibi, gelecek nesilleri birbirine bağlayacak insani hasletler de giderek zayıflıyor. Her alanda yaşanan yozlaşma ve ahlaki çöküntü, toplumun bu dünyada istikametini, ölümden sonra ise akıbetini ateşe sürüklüyor! Bu gidişatın durdurulması ise ancak, iyiliğe, doğruluğa, adalete ve insaniyete çağırmakla mümkün. ” denildi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER