Onlar da spor yapmak istiyor

3 Aralık Dünya Engelliler günü  nedeniyle Yenihayat Paralimpik Engelli Spor Kulübü Derneği Başkanı  Selim Özen, yaptığı yazılı açıklamada engelli bireylerin spor yapması için gerekli düzenlemenin yapılması istendi

Onlar da spor yapmak istiyor

3 Aralık Dünya Engelliler günü  nedeniyle Yenihayat Paralimpik Engelli Spor Kulübü Derneği Başkanı  Selim Özen yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada engelilerin  spor yapabilme kültürüne vurgu yaparak farkındalık olsun istedik klasik engelli sorunları  anlayışı içinde var olmadan fırsat eşitliği ilkesi içinde en temel vatandaşlık haklarımızdan ve hizmetlerde yararlanmak istendiği vurgulandı. 
BASIN AÇIKLAMASI
Yapılan açıklamada  şu ifadeler kullanıldı, “Tarafların engelli bireylere hizmet sunumunda ortaya çıkan sorunların, ortak akıl ile çözüme kavuşması adına değerlendirilmesi dikkate alınarak doğru, erişebilir, sürdürülebilir, hizmetlerin sunulması için dünyada kabul edilen 3 Aralık Dünya Engelliler günün amacını dikkate aldığımızda ülkem ve şehrim Sakarya için düşündüğümde ortak sorunlarımız  birlikte bir yaşam kültürünü var edebilme adına   şehri yaşamak ve şehirde yaşamak amacıyla bizde varız. Bu doğrultuda insana hizmete en yakın yerde olan yerel yönetimlerin engelli konusunda herkesi kapsayıcı akılcı erişebilir yaklaşımları var etmeleri yasal çerçeve ile belirlenmiş mimari standart norm kuralların her alanda uygulanmasını ve denetlenmesini tam anlamıyla yerine getirmelidir. Bunun için hizmetin doğru sağlıklı yerinde olması adına  Gaziantep , Mersin gibi Büyükşehir Belediyelerinde olduğu gibi  Sakarya ilinde de Engelli Hizmetleri Daire Başkanlıkları kurulmalıdır .
ENGELLİ SPOR
Engelli Spor alanında 5216 sayılı Büyükşehir  Belediye Kanun ve 5393 Sayılı Belediye kanunda amatör spor kulüplerine yapılan ve aktartılan ayni ve nakdi yardım oranları engelli spor branşları için bireysel ve takım sporu yapmak isteyen engelli bireyler içinde yasal çerçevesi belirlenerek TBMM de yapılacak yasal  bir değişiklik düzenleme  ile yerel yönetimlerde bu hizmetlerden engelli bireylerin yararlanması sağlanmalıdır . Spor alanında engelli sporcularımızın son yıllardaki başarıları ortada fırsat eşitliği ilkesi içinde TBMM de Yerel yönetimler alanında yapılacak bir düzenleme ile ülkemizin her şehrinde yaşayan engelli bireylerimize spor yapabilme imkanı tanımış olacaktır .
DÜZENLEME İSTİYORUZ
Sayın Cumhurbaşkanımızın engelli bireylere bakış acısını çok iyi bilen bir sporcu birey olarak ihtiyaç duyduğumuz spor malzemeleri ve aparatlar tekerlekli sandalyeler ülkemizde üretilmemekte ve çok pahallı ürünler engelli bireysel sporcu spor yapabilmek adına spor malzemelerini almakta zorlanmakta bizler spor kulüpleri ticari işletmeler olmadığımız için takım sporlarında erişim ve spor faaliyetlerin icrasında büyük sorun yaşamaktayız bu sorunların çözüme kavuşması adına değerli Sakarya basınımızın aracılığı ile sesimizi  sayın Cumhurbaşkanım size duyurmak  hizmetin ülkemizdeki tüm engelli sporcu bireylere en yakın yerde sunulması adına TBMM yapılacak bir düzenlemeyle Yerel yönetimlerin aktif rol almalarını talep etmekteyiz.
ULUSLARARASI ORGANİZASYON
Özellikle ağır düzeyde engelli sporcularımızın evden çıkarak spor ile yaşamın içinde olmalarına olanak ve imkan sağlamak adına fırsat eşitliği ilkesi içinde ulusal ve uluslar arası yarışmalarda ülkemizin bayrağını göndere çekmek dalgalandırmak adına  tüm engelli bireylerimize bu imkanın verilmesi adına bu düzenlemenin yapılmasını istiyoruz . Uluslar arası spor komiteleri birlikte spor yapabilme kültürünü var etmek adına çalışmalar yürüterek bunu var ederken bizler ülkemizde engelli sporları konusunda  bir çok ilkleri gerçekleştiren engelli sporcu bireyleri olarak Sakarya şehrinde var ettiğimiz projelerimiz   engelli paratrap (atıcılık) sporu ve raceruning (Engelli Bisiklet) gibi spor branşların desteklenmesini ve ülkemizde yaygınlaşmasını istiyoruz . Şehrimizde Paratrap spor branşında  Uluslararası spor organizasyonu yapmak istiyoruz .
ENGELSİZ SPOR ŞEHRİ
Spor engelli bireyin sosyalleşmesine kendine olan özgüvenin artmasına büyük katkı sağlamakta bu doğrultuda Sakarya Spor şehri farkındalığını birlikte spor yapma kültürünü var etmek adına Yerel Yönetimlerin Engelli sporlarını desteklemesini ve Spor Kulüpleri içinde engelli sporlarına yer vermesini Sayın Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce öncülüğünde meclis kararı ile  diğer 16 ilçe alt belediyeleri de  var ederek oluşturulmasını 3 Aralık Dünya Engelliler Günün amacına ruhuna uygun olarak Engelsiz Spor Şehri Sakarya olarak  farkındalık yaratmasını istiyoruz. “
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 14:34
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER