ONLAR İHRACATA ELÇİLİK YAPACAK

Sakarya'da yürütülen "Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi" ile ihracat yapan ve bu yönde girişimleri olan firmalara destek olmak amacıyla yetişmiş eleman sağlayarak ihracata katkıda bulunulması amaçlanıyor


ONLAR İHRACATA ELÇİLİK YAPACAK

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ve İŞKUR tarafından hazırlanan "Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi" (UTEP), şubat ayında uygulanmaya başlandı. Firmalara "uluslararası ticaret elçileri" kazandırmayı amaçlayan proje kapsamında, SAÜ ve SUBÜ'de görevli 14 akademisyen tarafından lisans mezunu, yüksek lisans öğrencisi ya da mezunu kursiyerlere 2 hafta boyunca teorik eğitim verildi.
11 FİRMAYA YERLEŞTİRİLDİ

Proje kapsamında 25 katılımcı, 11 firmaya yerleştirilirken, iş yeri eğitiminin ardından kursiyerler istihdam da edilebilecek. Kursiyerlerin ücretleri, 6 ay boyunca Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) ile karşılanırken, SAÜ ve SUBÜ öğrencileri "7+1" eğitim modeli kapsamındaki lisans zorunlu stajlarını da proje kapsamında yapabilecek. Eğitimlerin sonunda, Sakarya'nın 2023 yılında 10 milyar dolar olan ihracat hedefine katkı sağlamak amacıyla firmalara yetişmiş eleman kazandırılacak.
ÜRETİM VE DIŞ SATIM VURGUSU
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, ülke ve şehir ekonomisini sürdürülebilir hale getirmek için üretim ve dış satım yapılması gerektiğini söyledi. Altuğ, projenin finansmanını MEGİP ile sağladıklarını ve projenin diğer şehirlere de örnek olacağını dile getirerek, "Kentte, 400 civarında olan ihracatçı sayısını bine çıkarmak ve yaklaşık 6 milyar dolar olan ihracat bedelini 10 milyar dolara yükseltmek istiyoruz. İhracat sıralamasında da ilk 5'e girmeyi hedefliyoruz. Proje de yetiştirilmiş personel olarak kaynak sağlıyor. İhracat yapmak isteyen firmalara rol model olacak firmalar oluşturmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21