Orhan Büyü emeklilerin sorunlarını sıraladı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adapazarı Şube Başkanı Orhan Büyü, TÜED başkanlar kurulu sonuç bildirgesini açıklayarak, başta intibak sorunu olmak üzere emeklinin çözüm bekleyen sorunlarını sıraladı.

Orhan Büyü emeklilerin sorunlarını sıraladı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adapazarı Şube Başkanı Orhan Büyü, Balıkesir'de toplanan Başkanlar Kurulu hakkında bilgi vererek şunları ifade etti: “Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, 7 Ekim 2019 tarihinde TÜED Narlı Eğitim ve Sosyal Tesisi’nde yapılmıştır. Şube Başkanlarımız tarafından yapılan değerlendirmelerde; emeklilerimizin öncelikli taleplerine çözüm bulunması istenmiştir. Başkanlar Kurulumuz; özellikle de emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere çözüm getirilmesi için intibakın öncelikli bir hedef olarak değerlendirilmesini talep etmektedir. Sosyal devletin güvencesinde olan emekli aylıkları, insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye yükseltilmeli ve taban aylıklarda eşitlik sağlanmalıdır” dedi.
AYLIKLARA ZAM
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adapazarı Şube Başkanı Orhan Büyü, bildirge ayrıntılarını ise şöyle açıkladı; “TÜİK tarafından açıklanan altı aylık tüfe artışlarıyla emekli aylıklarına yapılan yüzdeli zamlar, emeklileri koruyan bir seçenek olarak görülmediğinden, yetersiz kalan emekli aylıklarına seyyanen zamlar yapılmalıdır. 2000 sonrasında emekli olanları mağdur eden ve aylıkları düşüren, “emekli aylığı hesaplama karma sistemi”, aylıklar arasında eşitsizliği artırmıştır. Bu nedenle, her yıl aylıkları düşüren emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmeli, çalışılan dönemler için “tek bir aylık hesaplama sistemi” getirilmelidir. Mevcut sistem, emekli aylıkları arasındaki makası açmaktadır.”
VERGİ SORUNU
Karma sisteme göre bağlanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliklerin giderilmesi  gerektiğini belirten Büyü “Bu sorunu aşmak için , prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara, eşit aylık ödenmesi için İNTİBAK yapılmalıdır. Bu talebimiz yerine getirilmeli ve bundan sonra bağlanacak aylıklara da, aynı kriterler uygulanmalıdır. Bu şekilde, gelecekte emekli olacakların hakları da korunmuş olacaktır. Emeklilerimiz, harcamalarıyla vergi ödeyen bir kesimdir. Vergi iadesinin yerine getirilen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme yüzdeleri, KDV ve ÖTV oranları esas alınarak, Yüzde 8-9 oranlarına yükseltilmelidir.
Emeklilerimizin ödemiş oldukları katkı payları, emeklilerimizin ödeme gücünü aşmıştır. Emeklilerimiz, sağlık hizmeti aldığında çeşitli adlar altında kesilen katkı paylarından muaf tutulmalıdır. Evi olmayan emeklilerimizin TOKİ ile uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olması için, emeklilere özel projeler yapılmalı, emeklilere ayrılan yüzde 25 kontenjan yüzde 50’ye yükseltilmelidir” diyerek açıklamada bulundu. Abdullah Özden

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER