Örnek mekân örnek insan: Cami ve din görevlisi

Diyanet-sen Şube Başkanı Nihat Meraklı, camilerin örnek mekân, din görevlilerinin ise örnek insan olması gerektiğine dikkat çekti 

Örnek mekân örnek insan: Cami ve din görevlisi

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebeti ile yazılı bir açıklama yapan Diyanet-Sen Sakarya Şube Başkanı Nihat Meraklı, bu haftanın Din Görevlisi eksenli kutlanmasını isteyerek “Bu hafta fedakar din görevlilerimizin toplum açısından öneminin ve yaşadıkları sıkıntıların dile getirildiği bu konularda farkındalık oluşturulan bir hafta olarak kutlanmalıdır” dedi. 
Başkan Meraklı; din görevlilerinin istekleri doğrultusunda bu haftanın amacına uygun şekilde din görevlilerinin sıkıntılarının ele alındığı bir hafta olarak kutlanmasını arzu ettiklerini belirterek  “Camiyi ve cemaati sevk eden din görevlilerimiz aynı zamanda beşikten mezara hayatın her alanında insanımızın yanındadır. Tüm ömürlerini din hizmetine adayan toplumun önderi konumundaki din görevlilerimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutuluyor daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmeleri için yetkili sendika olarak elimizden gelen gayreti göstereceğimizi bilmelerini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.  
Din Görevlilerinin peygamber varisleri olduğunu söyleyen Meraklı, “Toplumumuzda temel insani ve ahlaki değerlerin yaşamasına, toplumumuzun manen yükselmesine önemli katkılar sağlayan, camilerimizin inşa ve imarında rol alan, dünyevi bir karşılık beklemeden büyük fedakarlıklarda bulunan, samimi davranış ve güler yüzleriyle gönüllerini bütün insanlara açan, hikmet dolu sözleri, dinlendirici hoş sohbetleriyle büyük, küçük herkesin gönlünü kazanan ve görev mahallerinde büyük azim ve gayretle dini hizmetleri en güzel bir şekilde sunmaya gayret eden Din Görevlilerimize karşı son zamanlarda bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medya mecralarında yapılan saldırıları kınıyor bu tür haksız saldırıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu. 
Meraklı açıklamasına şöyle devam etti:
Din görevlileri doğum, sünnet, nişan, nikâh, düğün, yeni doğan çocuklara isim koyma, asker uğurlama, hastalık, ölüm ve cenaze işlemlerinde. insanların yanında olmaktadırlar. Yani din görevlilerinin hizmet alanı yalnızca camiler değil hastaneler, cezaevleri, çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları, huzurevlerini de kapsamaktadır.
Ayrıca, Vefa Destek Gruplarında Aktif Görev Alan Din Görevlilerinin Hizmetleri Görmemezlikten gelinmemeli.
Bu yıl ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsüne karşı alınan tedbirlerin uygulanmasında da din görevlilerimiz içten ve samimiyetle etkin bir şekilde görev almıştır. 
Meraklı Özellikle, Kurumdaki 4/B’li Çifte Standardı Biran Önce Son Bulmalı
Başkanlığımızda halen iki tip 4/B Sözleşmeli personel çalıştırılmaktadır. Tüm 4/B sözleşmeli personel 3+1 formülü ile kadroya alınmalı ve çalışmalarını müteakip 1 yılın sonunda eşi ister kamuda isterse özel sektörde çalışsın tüm 4/B sözleşmeli personel becayiş ve eş durumu tayininden yararlanmalıdır. Sendika olarak kurum personelimizi sıkıntıya sokan bu uygulamaların bir an önce düzeltilmesini istiyoruz.
Özetle Şunu Söylüyoruz ki; Örnek Mekan, Örnek İnsan: Cami ve Din Görevlisi
Pandemi sürecinde camilerimiz korona tedbirlerine en çok riayet edilen mekanlar, din görevlilerimiz de fedakarlıkları ve yaptıkları hizmetlerle örnek insan olmuşlardır. 
Bu vesileyle, ülkemizde en büyük şehrinden mezrasına, ilinden ilçesine, yeryüzünün en uzak noktasında görev yapan din gönüllüsü kardeşlerime kadar mescit ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde yapılması için fedakarca çalışan, topluma rehberlik ve önderlik eden, ilmi, irfanı ve yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün hakkını veren bütün kardeşlerimin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum.
 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER