"Otoyol şantiyesi işçilere mezar olacak"

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, yeni otoyol inşaatının Sakarya'daki şantiyesindeki işçilerle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı 

"Otoyol şantiyesi işçilere mezar olacak"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Kuzey Marmara Otoyolu şantiyesinde sağlıksız koşullarda çalıştırılan yüzlerce işçinin durumunu Meclis gündemine taşıdı.

Özkoç, basın toplantısı ve Genel Kurul’da yaptığı konuşmalarda, iktidara yakınlığıyla bilinen Kolin İnşaat’ın Sakarya’daki otoyol şantiyesinde, yüzlerce işçinin sokağa çıkma yasağı olan günler dahil, haftanın her günü sağlıksız koşullarda çift vardiya çalıştırıldıklarını belirterek, “Hiçbir önlem yok, hiçbir denetim yok, hiçbir sağlık hizmeti yok. İşçiler çok ağır koşullarda, üst üste çalıştırılıyor. Şantiyenin bir an önce durdurulması gerekir” dedi.

“Pandemi günlerinde yol inşaatı zorunluluk mudur” tepkisini gösteren Özkoç, şöyle devam etti:

“Hastane derseniz anlarım. Tedbiri alır, vardiyaları belirler, sosyal mesafeyi oluşturur, inşaatı gerçekleştirirsiniz. Ama salgın sürecinde yol inşaatı nedir, Galataport inşaatı nedir. Dün Galataport şantiyesinde çalışan Hasan Oğuz adında bir işçi, Koronavirüs’e bağlı yaşamını yitirdi. Yazık değil mi bu evlatlarımıza.

Sakarya’daki Kuzey Marmara Otoyol şantiyesi de durdurulmazsa, acı haberler gelebilir. Büyük alim olmaya gerek yok; binden fazla işçi, içiçe çalışıyor, içiçe yemek yiyor, servislerde taşınıyor. Salgın var diyerek Çark Caddesi’nde dükkan kapatıyorsunuz, iktidar yandaşı Kolin’e gelince dev şantiyeye dokunmuyorsunuz. Böyle bir kriz yönetimi olmaz! Şantiyede çalışan, çalışmak zorunda kalan bizim evlatlarımız değil mi. Aileleri, çocukları, büyükleri tehlike altına girmiyor mu.

Şantiye bir an önce, vakit geçirmeden durdurulmalı. İşçilerin maaşlarını devlet üstlenmeli ve salgın günlerinde evde kalabilmeleri mümkün hale getirilmeli. İşsizlik Fonu’nda biriken 136 milyar lira, böyle bir süreci idame ettirmeye yeter. Tabii o para birilerine aktarılmadıysa, amacı dışında kullanılmadıysa, yerinde duruyorsa!”

“DÖNEN ÇARKLAR, İŞÇİLERİMİZİN HAYATINA MAL OLUYOR”

Özkoç, Genel Kurul’daki konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Boğaziçi Kuzguncuk’ta Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bir arazi kiraladığını ve bu arazi üzerine kaçak olarak yol, şömine, çardak, peyzaj yaptırdığını söyledi.

“İnsanlarımızın can derdinde olduğu salgın günlerinde beyefendi şatafat derdinde” diyen Özkoç, özetle şunları söyledi:

“Tabii Saray’da hayat böyle. Nasıl Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs günlerinde, Ahlat’taki sarayında, Okluk’taki yazlık sarayında inşaatlarını devam ettiriyorsa, Saray’ın küçük evlatları da büyüklerinden gördüklerini yapıyor.

Bu inşaatlarda kimler çalışıyor, çalışmak zorunda kalıyor? Dün, Galataport İnşaatında işçi Hasan Oğuz Koronavirüs’ten yaşamını yitirdi. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Sakarya’da Kuzey Marmara Yolu’nun şantiyesi, sokağa çıkma yasağının olduğu Cumartesi Pazar günü bile çalıştırıldı.  Ahlat Sarayı’nın inşaatı sürüyor, Salda Gölü’ne panzerler sokuluyor. Bunlar zorunlu inşaatlar mı! Yol bir ay geç açılsa, Ahlat’taki tahta bir ay geç otursanız n’olur! Zorunluluk olan; AKP Genel Başkanı’nın da söylediği gibi ekonomik çarkları çevirmek’tir. İşsizlik Fonu’nda, Hazine’de, kenarda para yok çünkü. Herşeyin içini boşalttılar. Dönen çarklar işçilerimizin yaşamına mal oluyor. Zorunlu olmayan inşaat şantiyelerinin derhal durdurulması, Sürdürülmesi gereken inşaatlarda da tedbirlerin hayata geçirilmesi, denetimlerin gerçekleştirilmesi gerekir.”

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 21:54
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takipci halk
Takipci halk - 10 ay Önce

Hemde ne çalışmak orada vürüs yok sanırım şaka gibi kamyon sesinden fenalık geldi hiç durmadan çalışıyorlar onlarda insan eşleri çoçukları var yasakta bile çalışıyorlar

Kolin çalışanı
Kolin çalışanı - 10 ay Önce

AKP yandaşı olduğu için biz ezilmeye mahkumuz ,onlar evinde hijyenik ortamda ,biz kimsenin aklına gelmeyiz,hakkımı haram ediyorum hepsine