"Oturak" kararını imam ve cemaat nasıl yorumladı?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın camilerde bazı vatandaşların namaz kıldığı sandalye ve tabure gibi oturakların kaldırılmasına yönelik kararını cami imamları ve cemaat yorumladı.

Serkan OK ve Şevval GEÇİN'in haberi 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, ülke genelinde İl Valiliklerine ve İl Müftülüklerine camilerde sandalye ve tabure ile namaz kılmamak adına bir tebligat gönderdi. Gönderilen tebligatta namaz kılmak için sandalye ve taburelerine son verildiği yazılırken cami imamları bu durumdan memnun kaldı. Gazetemize açıklamalarda bulunan Yenicami ve Ağa cami imamları ise bu yasağın doğru olduğunu söyledi. 
2000’DEN SONRA 
Yenicami İmamı İsmail Samastı namazın ayakta kılınmasının farz olduğunu belirterek, “Dinimizde namazın nasıl kılınacağı, nasıl kılınması gerektiği çok açık bir şekilde kılınacağı beyan ediliyor zaten. Namazı ayakta kılmak farz bir ibadettir. Fakat 2000’li yıllardan bu tarafa artan bir hızla camilerde sandalye ve tabure ile kılmak bir hayli fazla oldu. Her şeyin bir adabı olduğu gibi cami içerisinde de bir adap vardır. Rüku ve secde yapamayacak kişiler var belki bunları caminin o ahengini, adabını bozmadan onlara kolaylık sağlamak adına başka bir şey olabilir” dedi. 


SANDALYE KÜLTÜRÜ
Meslek hayatında karşılaştığı sorunları kısaca anlatan imam Samastı, “8-10 tane sandalye alan bölüm var. Hoca kürsüde sohbet ederken kıraathane kültürü olan sandalye ile cami içerisinde oturanlar var. Cemaat bazen camide oturduğunu unutuyor. Alınan kararın hayırlı olmasını diliyorum. Bizde sandalye ve tabureleri kaldırdık ve tahtadan yapılmış tabureleri de en kısa zaman içerisinde kaldıracağız” şeklinde konuştu. 
CAİZ DEĞİL 
Gelen tebligat ile ilgili düşüncelerini dile getiren Ağa cami imamı Ali Ömürlü, “Biz 2005 yılından beri camimizde sandalye ile namaz kılmanın caiz olmadığını ve itiraz edenlere de birebir olarak muhatap olduk. Onlara oturarak ne şekilde kılınabilir diye kendilerine yapabilecekleri şeyleri oturarak dizüstü veya ayaküstü oturmak veya bir ayağı kaldırıp öbür ayağı uzatır şeklinde namaz kılabilirsin diye ikna ettik. Bu şekilde oturarak namaz kılmalarını sağladık ve hiçbir yanlış bir şeyde olmadı şimdiye kadar” ifadelerini kullandı. 


FAYDA SAĞLAYACAK 
Gelen tebligat fayda sağlayacağını da kaydeden imam Ömürlü, “Mutlaka fayda sağlayacak çünkü tebligat üzerine emniyette biraz daha eğildi. Bunun üzerine bütün camilerde aynı olduğu için cemaatte buna karşı gelemeyeceğini ümit ediyorum. Türkiye genelinde aynı anda bu uygulamanın yapılması cemaatinde buna söyleyecek bir sözün kalmayacağını düşünerek itiraz edeceğini tahmin etmiyorum” diye konuştu. 
YAŞLI VE HASTALAR 
Cami imamları gelen tebligatın namaz kılmak açısından doğru olduğunu söylerken cemaat ise buna bir hayli karşı çıktı. Sandalye ve taburelerin hasta olanlar için kullanıldığını ifade eden cemaat, “Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bir tebligat gönderilmiş. Fakat yaşlı ve hasta olanlar düşünülmemiş. Evet bazıları her ne kadar hasta olmadıkları takdirde kılsa da sandalye ve tabureye muhtaç olan kişiler var. Bununla ilgili de bir düzenlemenin yapılması gerekiyor diye düşünüyoruz” dedi.  

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER