ÖZEN'DEN MEDİKAL ÜRÜNLERDE FARK TEPKİSİ

Adapazarı Belediyesi MHP Meclis Üyesi ve Engelsiz Sakarya Grubu Başkanı Selim Özen, engellilerin medikal ürünlerdeki ödenen fark’a tepki göstererek, gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi

ÖZEN'DEN MEDİKAL ÜRÜNLERDE FARK TEPKİSİ
banner24

Adapazarı Belediyesi MHP  Meclis Üyesi ve Engelsiz Sakarya Grubu Başkanı  Selim Özen engelli bireylerin sesinin duyulması ve problemlerine çözüm bulunması için AKM önünde engelli vatandaşlarla birlikte basın açıklaması yaptı. Selim Özen yaptığı açıklamada “Engelli bireyler olarak bizim için yemek yemek , su içmek ve yaşamak kadar hayati ihtiyacımız olan sonda, hasta bezleri ve diğer medikal ürünler sosyal hayatın içinde var olma sebebimiz” dedi.

DEĞİŞLİK ŞART

Yaptığı açıklamada bu medikal ürünlerin Devletin SUT sağlık uygulama tebliğinde değişiklik yapmamasından dolayı mağdur olduklarını belirten Selim Özen “Sonda kullanımında 200-300 TL arası hasta bezlerinde ise engellilerin ödediği fark 300-400 TL arası” dedi. Sağlık Uygulama tebliğinde terör mağduru gazilere tanınan ücretsiz sağlık hizmetlerinin engelli vatandaşlara da uygulanması gerektiğini ifade eden Selim Özel “Sağlık eşit koşullarda herkes için sunulmalı gazi engelli ,normal engelli diye ayrım yapılmamalı” dedi.

DİŞ AMELİYATI

İşitme, görme, ortopedik ve diğer engelli gruplarını dikkate alarak engellilerin yaşamını kolaylaştıran SUT yönetmeliği çerçevesinde engelli bireylerin protez, işitme cihazı, tekerlekli sandalyeler gibi ihtiyaçlarının karşılaşması için devlet tarafından engelli bireylere verilen desteklerin artması gerektiğini vurgulayan Selim Özen  “Sağlığımızı koruyacak, ihtiyacımıza cevap verilen bu ürünlerin temininde kolaylık sağlanmalı” ifadesini kullandı.  Ayrıca Engelli bireylerin ağız ve diş sağlığı tedavileri için Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin diş ameliyathanesi bölümünün  hizmete açılması gerektiğini vurgulayan Selim Özen “Sakarya ADSM diş ameliyathanesi bir an önce işler hale gelmeli” dedi.

ENGELLİ ARACI

Açıklamasının devamında engelliler için ulaşımın zorlaştığını belirten Selim Özen “Her İlçe Engelli hizmet aracı almalı” şeklinde konuştu. Engelli bireyler normal bireyler gibi spor yapmadığının altını çizen Selim Özen  “Yerel Yönetimler şehirde yaşayan engelli sporcuları, sporları ve uğraş veren spor kulüpleri ayrıca özel olarak desteklenmeli” dedi. Engellilerin sosyalleşeceği bir araya geleceği bir ortam oluşturulmasına dikkat çeken Selim Özen “Engelsiz Kafe var şehirde bizde Engelli Kafe istiyoruz tamamen amaca hizmet eden hiçbir şekilde ayrımcı anlayışla olmayan sağlıklı ve normal bireylerin bir araya geleceği bir kafe istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı. Fuat İĞCİ-Abdulkadir Karga

 

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21