ÖZHASEKİ, BAŞKANLARDAN DÖNÜŞÜM ALANLARINI BELİRLEMELERİNİ İSTEDİ: DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI

Erenler Belediyesi’nin tapu dağıtım törenine katılan Bakan Özhaseki, belediye başkanlarına dönüşüm çağrısında bulundu. Özhaseki, “Bu sene içinde dönüşüm yapacak yerlerinizi belirleyin” dedi

ÖZHASEKİ, BAŞKANLARDAN DÖNÜŞÜM ALANLARINI BELİRLEMELERİNİ İSTEDİ: DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI

TAPULARI VERDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Erenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen Kentsel Dönüşüm Projesi’nin tapularını dün törenle sahiplerine teslim etti. 666 dönüm arazi üzerinde yapılan 280 konut ve iki işyerinin tapu teslim törenine Bakan Özhaseki’nin yanı sıra Vali İran Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Mustafa İsen, bakanlık yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.
RİSKLİ BİNALAR
Törende belediyelere dönüşüm çağrısında bulunan Bakan Özhaseki, 1999 öncesi yapılan binaların deprem riski altında olduğunu hatırlattı. Bakan Özhaseki, “Önümüzdeki 15 yıl içinde tüm riskli binaları güvenilir hale getireceğiz. Bu konuda belediye başkanlarına büyük görev düşüyor. Bakanlık olarak bir çalışma yaptık. Kentsel Dönüşüm atağı başlatıyoruz. Çıkaracağımız yasa ile belediyeleri sonuna kadar destekleyeceğiz” dedi.
İLLER BANKASI
Yasayla dönüşüm yapacak belediyelerin İller Bankası tarafından destekleneceğine dikkat çeken Bakan Özhaseki, “Belediyelere dönüşüm kredisi verirken, yüzde 100 yerli imalata ağırlık vermelerini isteyeceğiz. Belediyeler buna önem verirse kredileri hemen alacaklar. Bu nedenle belediyelere sesleniyorum. Bu sene içinde dönüşüm yapacak yerlerinizi belirleyin. Dönüşüm alanlarını belirleyin. Bir an önce bakanlığımızla temasa geçin” dedi.

Erenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen Kentsel Dönüşüm Projesini ilk etap konutlarının tapuları sahiplerine teslim edildi. Erenler Belediyesi tarafından başlatılan 666 dönüm arazi üzerinde başlatılan  ve 9 etaptan oluşan projenin ilk etabı  280 konut ve 2 işyerinden oluşuyor. Dönüşümden faydalanan vatandaşların konutları dün, teslim edildi. Teslim Törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanında, Vali İran Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Mustafa İsen, bakanlık yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.
2023 VİZYONU
Törende ilk konuşmayı Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk yaptı. Başkan Öztürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dönüşüm çağrısının ardından, modern bir erenler için harekete geçtiklerini belirttti. Erenlerde 666 dönüm arazi üzerinde dönüşüm projesini hazırladıklarını belirterek, “Hazırladığımız projeyi hemen bakanlığımıza sunduk. Ve ilk onaylanan projeler arasında yer aldı. Ve bu günlere geldik 9 etap’tan oluşan projemizin ilk etabını oluşturan 280 konuk ve 2 İş yerinin bugün tapusunu veriyoruz.  144 konutluk diğer projemiz ise Yüzde 60 seviyesinde. Hedefimiz 2023 vizyonuna uygun düzenli kentleşen bir erenler oluşturmak. Emeği geçen ve destek veren herkese teşekkür ederiz” dedi
YÜZDE 66’SI
Öztürk’ün ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki konuşma yaptı. 1999 depreminin ardından bölgeye gelen ilk belediyeler arasında Kayseri Belediye Başkanı olarak , ilimize geldiğini ifade eden Bakan Özhaseki, “Deprem konusunda en çok acıyı ve üzüntüyü çeken sizler oldunuz” dedi. Bundan 500 sene önce Mimar Sinan’ın yaptığı eserlerin hala ayakta olduğunu belirten Özhaseki, “Biz yaşadığımız depremlere rağmen hala akıllanmıyoruz. Zemine dikkat etmiyoruz. Kalitemi malzeme kullanmıyoruz. Birde işçilikten çalınıyorsa,  hak getire. Ülkemizin yüzde 66’sı deprem bölgesi ve son yüz yılda gelen depremlerde çok canları kaybettik” dedi.
DEPREM ÖNCESİ
Bakan Özhaseki, ülkemizin deprem  bölgesi üzerinde olduğunu hatırlatarak, hükümet olarak Kentsel Dönüşüme önem verdiklerini söyledi. 1999 öncesi yapılan binaların deprem riski altında olduğunu hatırlatan Bakan Özhaseki, “Önümüzdeki 15 yıl içinde tüm riskli binaları güvenilir hale getireceğiz. Bu konuda belediye başkanlarına büyük görev düşüyor. Bakanlık olarak  bir çalışma yaptık. Türkiye genelinde Kentsel Dönüşüm atağı başlatıyoruz. Bu konuda yasa çıkaracağız. Ve bu yasa ile belediyeleri sonuna kadar destekleyeceğiz” dedi.
15 YILLIK PROJE
Deprem bölgesi üzerinde bir ülke olarak, depreme karyı sessiz kalınamayacağını belirten Bakan Özhaseki, “Önümüzdeki 15 sene içinde tüm yapıları depreme hazırlıklı hale getireceğiz. 1999 depremi öncesi yapılan yapıların Yüzde 50’si riskli gözüküyor. Özellikle sahillerde 15 yaşını geçmiş 3 kat ve üzeri binalar riskli ve bu binaların döşümü lazım. Dönüşüm yapacak tüm belediyelerin sonuna kadar yanındayız.  Dönüşüm elbet lüksek maliyetli bir çalışma . Bunun için biz önce kendimizden başladık ve İller Bankasına ait sosyal tesisleri satıyoruz. Havuzda biriktiriyoruz. Bu parayı faizsiz olarak dönüşüm yapacak belediyelere vereceğiz” ifadelerin kullandı.
BİR SENE MÜDDET
Özhaseki dönüşüme yönelik  hazırlanan  yasanın şuan onaylanma aşamasında olduğunu belirterek, “Dönüşüm yapacak belediyelere iller bankasın tarafından desteklenecek. Dönüşüm için tüm kaynak çalışmaları tamamlanmak üzere. Belediyelere dönüşüm kredisi verirken, % 100 yerli imalat ağırlık vermelerini isteyeceğiz. Eğer belediyeler buna önem verirse kredileri hemen alacaklar. Bu nedenle belediyelere sesleniyorum. Bu sene içinde dönüşüm yapacak yerlerinizi belirleyin. Dönüşüm alanlarını belirleyin. Bir an önce bakanlığımızla temasa geçin.  Gelecek sene kredileriniz hazır” dedi. Programın sonunda konut sahiplerine tapuları teslim edildi. Bakan Özhaseki ve beraberindekiler ardından ikinci etap konukların bulunduğu bölgede incelemede bulundu. İ.Şener SAK

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER