Özkoç iddiasını tekrarladı: 3 Şehit böyle verildi

CHP'li Engin Özkoç, Taşkısığı'ndaki patlama sonucu 3 Jandarma personelinin Şehit olması olayının nasıl gerçekleştiği yönündeki iddiasını tekrarladı 

Özkoç iddiasını tekrarladı: 3 Şehit böyle verildi

sakaryayenihaber.com -

Serkan OK - Şevval GEÇİN

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Taşkısığı'nda yaşanan patlamayla ilgili partisinin Sakarya İl Örgütünde açıklama yaptı. 
Gece saatlerinde TELE1 televizyonunda yaptığı açıklamaları tekrarlayan Özkoç, Taşkısığı'ndaki patlamanın tamamen ihmal sonucu kaynaklandığını söyledi. 

Özkoç'un açıklamasının ilgili bölümü şu şekilde: 

"Aynı yönetmeliğin ilgili maddesine göre patlayıcı madde nem bakımından şartlandırılır, gereken önlenler alınarak taşınır. Belediyeden getirilen bir kamyonun çıplak kamyonuna patlayıcılar yüklendi. Günlerce taşkısığına getirilerek burada imha ediliyor. 
Dinamitler, barutlar ve kapsüller aynı taşıtta taşınamazlar. Taşındı arkadaşlar. 
Emri veren kişi diyor ki fazla patlayıcı yok sadece fitiller var bunu devirin öyle patlaytalım diyor. Yükleme ve boşaltma sırasında sürtünme, çarpma gibi darbelerden korunması gerekiyordu. Ambalajlanması gerekiyordu, kamyonun altında bu patlayıcılarla ilgili lastik, brnda önlem alınması gerekiyordu. 
Canlı kayıtları elimde... Orada bulunan bir kardeşimiz anlatıyor. 
Kamyon geldi, yan kapakları açılmıyordu. Dediler ki biz emir kuluyuz arka kapağını açın, uçurumun kenarına yaklaştırın devirin diyorlar. O sırada araç çalışır durumda olmaması gerekir diyor. 
Damper kalkarken araç çalışıyordu. Sürtünmeye neden oldular mı oldular. 
Tam damperi kaldırdıklarında patlama gerçekleşti. 3 kişi orada hemen can verdi. 
Kamyonu kullanan şoförün SRC5 ehliyeti olması, özel bir eğitimden geçmesi gerekiyordu. 
Bu kardeşimizin durumu nedir? Akşam ailesi, evladını göreyim diye çırpınıyordu. 
O kardeşimizle ilgili bütün gerçekleri biliyorum." 

Özkoç açıklamasının sonunda, Makina Mühendisi ve    Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı, SRC-5 ve Bilirkişi Eğiticisi, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Bülent Aras'ın raporunun son bölümünü okudu. 
O rapor şu şekilde: 
"Sonuç olarak, Sakarya ili Hendek ilçesindeki Büyük Coşkunlar Piroteknik Kimya Sanayi Havai Fişek Tic. Ltd. Şti.’ne ait fabrikada 03/07/2020 tarihinde meydana gelen patlamada arta kalan ürünlerin imha edilmesi için taşınma sırasında 09/07/2020 tarihinde meydana gelen araç patlamasının nakliye için kullanılan aracın Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşmasında (ADR) belirtilen nitelikleri taşımaması, sürücünün SRC-5 sertifikalı olmaması, nakliyenin mütehassıs teknik elemanların denetim ve sorumluluğunda yapılmaması, farklı olan patlayıcı ürünlerin aynı araçta taşınmasına bağlı olarak indirilmesi sırasındaki sürtünme veya kamyonun egzoz gazının ısınmaya sebep olması sonucu meydana geldiği değerlendirilmektedir. "
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE