‘Özveriyle çalışıyoruz’

Tüm dünyada Kovid-19 pandemisinin etkisi altındayken tüketicilerin e-ticaret anlayışında değişiklikler olurken bu durumdan en çok etkilenen sektör kargo şirketleri oldu. Salgın döneminde yoğun bir şekilde çalışan kargo çalışanlarının iş yoğunlukları arttı. Adapazarı’nda Kargo firması müdürü Azize Kaçar bu dönemde yaşanılan zorlukları anlattı.

‘Özveriyle çalışıyoruz’

sakaryayenihaber.com-Merve Kurtulan

YOĞUN GEÇİYOR

Salgın dönemini yoğun bir şekilde geçirdiklerini söyleyen Kaçar, “Pandemi nedeniyle insanlar evlerinden çıkmak istemiyor ve e-ticareti kullanıyorlar.  Vatandaş tekstilden mutfak malzemesine kadar tüm alışverişini internetten yapıyor bizde bunların teslimatını sağlıyoruz. Bu dönemde bizim açımızdan yoğun geçiyor. Biz 7/24 çalışan bir firmayız, sektör bunu gerektiriyor. Çalışanlarımızla teslimatlarımızı yapabilmek için büyük efor sarf ediyoruz. Pandemiyle ilgili insanlar bu dönemde çok korktukları için zaman zaman kapıdan teslimatta zorluklar yaşıyoruz. Yasak olan günlerde bile çalışma izini alarak çalışıyoruz. İnsanlar artık virüsten bunalmış bir halde ve inanın şubeye gelen gelmeyen evinde kargosunu bekleyen herkes tamamen psikolojik olarak kötü etkilenmiş durumda. Teslimat sırasında çalışanlarımız, müşterilerden olumsuz davranışlar görüyorlar. Prosedürlerimize bakıldığında 4-5 katlı evlerde ağır kargoları yukarı çıkartma gibi bir zorunluluğumuz yok. Bunu müşterilerimize anlatmaya çalışıyoruz. Bazen iki taraflı bilinmeyen anlaşmazlıklar oluyor. Hem müşteri hem çalışanlarımız için ortak bir nokta bulmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

ŞİDDET ASLA OLMAMALI

Çalışanlara sözlü ve fiziksel şiddetin olmaması gerektiğini dile getiren Kaçar, “Yaklaşık iki ay önce İstanbul’daki bir şubemizde müşterinin darp ettiği çalışanımız hayatını kaybetti. Olayda çalışan arkadaşımız teslim alacak kişiyi adreste bulamıyor ve kişiyi arıyor. Genelde bize hep derler ‘neden aramadınız, hep biz arıyoruz’ biz bu kargoların teslim edilmesi için varız. Bu arkadaşımızda 11 yıllık tecrübeli bir personel ve alıcı müşteriyi arıyor ‘beyefendi adresimizde yoksunuz ama yakınlarda bir yerlerde iseniz buluşalım kargonuzu şubeye götürmeyelim, teslim edelim’ diyor. Aslında çalışan orada yapmaması gereken bir şeyi de yapıyor, özverili davranıyor. Verilen adreste kişi yoksa, kargo şubeye geri getirilmelidir. Buluştukları anda aralarında ne gibi bir konuşma geçiyor kimse bilmiyor. Karşı taraf kargo çalışanını darp ediyor ve çalışanımız yere düşüyor. Başını kaldırım taşına çarpıyor ve beyin kanamasından vefat ediyor. Şiddet asla olmamalı. Zaman zaman şubemizde de sözlü şiddete maruz kalıyoruz.  Karşılıklı iyi bir iletişim kurulmalı. Çünkü biz sabah 8’den akşam belki 9 10’lara kadar çalışıyoruz.  Hizmeti müşteriye düzgün bir şekilde verebilmek için uğraşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

DESTEK PERSONEL VE ARAÇ

Şubede günlük gelen giden kargo miktarının 650 civarı olduğunu söyleyen Kaçar, “Medyada kargolara iyi davranılmadığı konusunda pek çok haber var. Vatandaş bu olayın hep böyle olduğunu zannediyor. Tabi ki öyle değil. Bilinçli personel ve bilinçli yönetici olduğu müddetçe böyle sorunlar şubelerde yaşanmaz. Kampanyaların yoğun olduğu dönemlerde gönderilen kargoların zamanında ulaşmaması gibi sıkıntılar yaşıyoruz. Gelen giden kargo sayımız artıyor. Bu zamanlarda destek personel ve destek araç sağlıyoruz. Bu şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Dezenfektanlarımız ve maskemiz araçlarımızda ve şubemizde mevcut burada hep bunlara dikkat ediliyor. Müşterilerimizi içeri 3 kişiden fazla almıyoruz” dedi.

HİZMET İÇİN BURADAYIZ

15 yıldır kargoculuk sektöründe olduğunu ifade eden Kaçar, “İnsanlar kargo sektörüne karşı olumsuz tutumunu biraz değiştirmeli. Hizmeti değerlendirirken yanlış değerlendiriyorlar. Vatandaşlardan beklentimiz kargoyla ilgili sıkıntı yaşandığında güzel bir iletişim sağlansın. Biz zaten vatandaşa hizmet vermek için buradayız. Bizim kargoyu teslim etmeme, o müşteriyi aramama gibi lüksümüz ve düşüncemiz yok. Müşteri tarafından iletişim daha sağlıklı olursa biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız” diye ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2020, 09:37
banner3
YORUM EKLE