Pastaneler de HES kodu istiyor

Sakarya Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Suat Demirel, şekerciler ile pastane işletmelerinin HES kodu ile açılması gerektiğini söyledi.

Pastaneler de HES kodu istiyor

“BORÇLARI ÖDEYEMİYORUZ”

Kovid-19 salgını sürecinden olumsuz etkilenen sektörlerden biri de şekerci ve pastane işletmeleri oldu. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunarak dükkanların sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları ile birlikte HES kodu uygulamasıyla açılması gerektiğini ifade eden Demirel, “HES kodu uygulanan yerler var. Pastane işleten dükkanlarımız da sosyal mesafe, maske, hijyen ve HES koduyla açılsın istiyoruz. Esnafımız artık işletmelerini açmak istiyor. İşçi çıkaramıyorsun, SGK, BAĞ-KUR kredi ve borçların hepsi duruyor. Borçların bir şekilde ödenmesi lazım, bunlar da ancak çalışarak ödenir. Neredeyse bir yıldır kapalıyız, kimse de iş yok. Pastanelerdeki masa ve sandalye sayısı azaltılarak HES kodu ile birlikte artık işletmelerimizin açılmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“FIRSATÇILIK YAPIYORLAR”

Ham madde ürünlerine fahiş zamların geldiğini belirten Demirel, “Kullandığımız ham madde fiyatlarının neredeyse hepsine yüzde 100 zam geldi. Bunu fırsatçılık olarak görüyorum. Un, şeker, sıvı yağ, ceviz, süt gibi ürünlerin fiyatları çok yüksek. Fiyatların döviz kurlarının artışına göre belirlendiği söyleniyor. Dolar arttığında ürünlere yansıyor, peki dolar düştüğünde neden ürün fiyatları da düşmüyor? Fırsatçıların en çok sığındıkları söz ‘dolar arttı’ lafı. Bunların denetlenmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla daha yakından takip edileceği söylense de caydırıcı miktarda da cezalar uygulanmalıdır” dedi.

‘GERİ ÖDEMESİZ DESTEK’

Esnaf için yeterli bir destek paketinin olmadığını dile getiren Demirel, “Şu an da esnafımız için tatmin edici bir destek paketi yok. 25 bin liralık bir kredi ve bin liralık bir yardım verildi. Bin liralık yardım bir işçinin SGK’sını ödemeye bile yetmiyor. Yapılacak destek aslında çok basit. SGK BAĞKUR 6 ay faizsiz ötelenmelidir. Esnafın çalışmadan bunu karşılaması zor. Uzun zamandan beri kapalılar, hiçbir şey kazanamadılar. Devlet geri ödemesiz şekilde ödemelerin de kapalı kalan işletmelerimize destek bağlamında yapması gerek” dedi.

‘SEKTÖRÜ YARALIYOR’

Pasta fiyatlarının salgın sürecinde de arttığını söyleyen Demirel, “Bazı vatandaşlar evde üretip butik pastacılık şeklinde pasta yapmaya başladılar. Esnaf olarak dükkanlarımızda giderlerimiz var. Evde yapılan pastanın maliyeti bunları kapsamayacak şekilde olduğu için daha düşük oluyor. Daha ucuza internet üzerinden vergilendirilmeden satışını yapanlar mevcut.  Bunların da denetlenmesi gerek, çünkü bizim sektörümüzü yaralıyor” dedi.

Merve KURTULAN

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2021, 14:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
bolu lu
bolu lu - 1 ay Önce

tuvalete girerkende verelim mi hs kodu nasıl ......