“Patates Hali Güney Terminali yapılsın”

Sakarya Yenihaber'in 'Mahalle Röportajları' Çukurahmediye Mahallesi ile başladı. Mahalle sakinleri, mahalledeki Patates Hali'nin 'Güney Terminali' olarak düzenlenmesini istiyor

“Patates Hali Güney Terminali yapılsın”

Yenihaber Gazetesi muhabiri Serkan Ok, Adapazarı Çukurahmediye Mahallesi’nde Mahalle Muhtarı Rıfat Priştine ve mahalle halkı ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. Adapazarı’nın Erenler İlçesi ile iç içe olan Çukurahmediye Mahallesi’nde en büyük sorun altyapıda yaşanan sıkıntılar olarak dile getirilirken, mahalle halkının beklentilerinin başında ise kaldırılacak olan Patates Hali yerine Güney Terminali yapılması... 
HAREKET GETİRECEK 
Çukurahmediye Mahallesi Muhtarı Rıfat Priştine, Patates Hali’nin kaldırılmasının gündemde olduğunu belirterek; “Biz orasını Güney Terminal olarak düşünüyoruz. Karapürçek, Akyazı, Hendek ilçe arabalarının yanında o bölgenin köy arabaları da bu terminalden kalkabilir. Burada 25 dönümlük bir yerimiz mevcut. Biz bu projemizi Belediye Başkanımız ile de görüştük. Kendisi de oldukça ılımlı baktı. Ancak bu proje Büyükşehir Belediyesi’nin onaylayacağı bir proje. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan bu projenin hayata geçirilmesini istiyoruz. Güney Terminali’nin mahallemize gelmesi, mahallemize büyük bir hareketlilik getirecektir” dedi.
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE
Çukurahmediye Mahallesi Muhtarı Priştine, Mahallesine hizmet vermek için yola çıktığını ifade edere;  “Eski muhtarımız 20 senedir bu görevi icra ediyordu. Hizmet konusunda biraz zayıf olduğunu gördük. Muhtarlığa başladığımdan beri ilk işimiz gençlerimizi koruyup kollamak oldu. Mahallemizde bulunan boş arsalar, metruk alanları kapattık, temizledik. Çünkü buralar uyuşturucu bağımlılarının adeta meskeni haline gelmişti. Mahallenin her yerine mahalle halkımızın da destekleri ile kameralar koydurttuk” şeklinde konuştu.
“SABREDİYORUZ”
Mahalle’nin sorunlarını çözmek kolları sıvadıklarını söyleyen Muhtar Priştine, şunları söyledi;
“Mahallemizin en büyük sorunu altyapı. 20 yıldır mahallemize doğru düzgün bir altyapı yapılmamış. Değil. Bugüne kadar hep tamiratlarla geçiştirilmiş. Biz kalıcı ve sağlıklı altyapı istiyoruz. SEDAŞ ve SASKİ’den yeterli ve sağlıklı hizmet alamıyoruz. Adapazarı büyük ilçe ve yeterli ekip yok. Hizmet almak için sabrediyoruz.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART” 
SEDAŞ’tan aynı şekilde sıkıntılar var. Bazı bölgelerde kabloların yeraltına alınması gerekiyor. Ancak dar sokaklar olduğu için bu sıkıntı yaratıyor. Mahallemizin acilen kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Altyapısı, yolları, çevre temizliği biz bu hizmetleri hak ediyoruz. Altyapısı betmiş, temiz bir mahalle istiyoruz. Mahallemizde özellikle gençlerimiz ve kadınlarımıza yönelik Halk Eğitim Kursları kazandırmakta istiyoruz.”
Mahalle Muhtarı  Rıfat Piriştine’den sonra mahalle sakinleri ile görüşen Serkan Ok, mahalle sakinlerinin sıkıntılarını ve taleplerini dinledi. 
“BEKLENTİMİZ GÜZEL BİR HİZMET”  
Çukurahmediye Mahallesi Çayır Sokakta yaşayan Yakup Haykır:“Mahallemizin sorunu altyapıdır. Sokağımız çıkmak sokak. Belediyeden de yeterli seviye de hizmet alıyoruz. Köyler de mahalle olduğu için yetişme konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Muhtardan ve belediyeden beklentimiz bizlere karşı saygılı olup, hizmet etmeleri, istek ve dileklerimizi yerine getirmeleri. Beklentimiz güzel bir hizmet. 50 sene önce büyüklerimizden dinlediğimiz kadarıyla mahallemizde küçük göletler varmış, buralarda balık tutulurmuş. O yıllarda bölgede herkesin hürmet ettiği Ahmet isminde birisi yaşarmış, Çukurahmediye isminin buradan geldiği söylenir.” 


“BİSİKLET YOLU İSTİYORUZ”  
Çukurahmediye Mahallesi Çukur Sokak’ta yaşayan Nurcan Taran: “Mahallemizin ilk önce çöp sorunu var. Konteynır gelmiyor, çöpler sokaklarda gece-gündüz ortalıklarda. Her taraf mikrop yuvası, çocuklarımızı sokağa çıkartamıyoruz. Bir de zemin sorunumuz var. Yağmur yağdığı zaman her taraf adeta göle dönüyor. Sokağımızda altyapı denilen bir şey yok. Sağlık ocağına 50 metrelik bir mesafedeyiz ama pislik içerisindeyiz. Muhtardan ve belediyeden üzerlerine düşen hizmeti vermelerini bekliyoruz.  Biz 70 senedir burada yaşıyoruz. Belediyemizden bisiklet yolu istiyoruz. Kadınlara bisiklet kullanma hakkı vermiyorlar. Trafikte giderken kapıyı açıp düşürmeye çalışıyorlar. Ben Yenicami’de kaza geçirdim.”


“SORUNLAR TAKİP EDİLMELİ” 
Çukurahmediye Mahallesi Sakarya Caddesi’nde yaşayan Zihni Özdemir:“Işıklandırma sorunumuz  var. Sokağımız geceleri çok karanlık oluyor. Biz Çukurahmediye Mahallesi sakinleri olarak sorunların bir an önce çözülmesini istiyoruz. Belediye de hizmet veriyor. Muhtardan ve belediyeden beklentimiz mahalle de olan sorunları takip etmelidir. Yolları, sokak lambalarını ve diğer temel sorunları takip edip bir an önce çözülme kavuşturmalarını istiyoruz.”


“SORUNUMUZ ALTYAPIDIR” 
Çukurahmediye Mahallesi Demirci Sokakta yaşayan Feriz Solak:“Çukurahmediye Mahallesinin en büyük sorunu altyapıdır. Belediyeden hizmet alıyoruz. Muhtardan ve belediyeden beklentilerimiz altyapı sorununu çözmeleri. Temizlik konusunda da sıkıntı yaşamaktayız. Ben 50 yaşındayım ve 50 yıldır buradayım. Çukurahmediye sakini olarak sorunların bir an önce çözülmesini istiyoruz.”


“MAHALLEDE 72 MİLLET VAR”  
Çukurahmediye Mahallesi Çayır Sokakta yaşayan Mehmet Fırat Karakaya: “Mahallemizin sorunları yerel seçimlerden önce parkların bakımı yapılmıyordu, ciddi anlamda sokaklarda otlar inanılmaz vardı. Biz 1948’den beri bu sokakta yaşıyoruz. Son dönemdeki durumlar çok kötüydü ama şu anda elhamdülillah özlediğimiz şeyler oluyor yavaş yavaş. Şu an da gerçekten Adapazarı Belediyesi çok güzel çalışıyor. Sadece kendi mahallem için demiyorum, Adapazarı’nı gezen biri olarak söylüyorum çalışmalar çok güzel. Belediyelerden beklentimiz çöplerin alınması, sokak temizliğinin yapılması, parkların bakımları ve eski Adapazarı’nı geri almasını istiyoruz. Serdivan şu anda Adapazarı’nı gölge de bırakıyor. Sakarya Caddesi’ndeki esnaflar ölüyor. Her hata bir dükkan kapanıyor. Meslek lisesinin olduğu alan önceden mezarlıkmış. Sakarya’nın en eski ve en küçük mahallerinden birisidir. 72 millet bu mahalle de vardır. Komşulukta burada çok eskidir ve bizim sokakta değişmedi diyebilirim.”


“120 YILLIK TARİHİ BİR MAHALLEDİR” 
Sait Gülcan: “Mahallemizin öncelikli sorunu kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşüm yapılmadan mahallemizin sağlıklı bir şekilde hizmet alması mümkün değildir. Altyapı yok, üst yapı kendini göstermiyor. Belediye Başkanımızdan bu bölgenin Kentsel Dönüşüm kapsamına alınması için çalışma yapmasını istiyoruz. Burası birinci derece de bir deprem bölgesidir. Depremin üzerinden 20 yıl geçti. Olası bir depremde acaba kaç kişi ölecek. Çünkü eski Adapazarı yapıları 3 tane deprem gördü. Dolayısıyla 4. bir deprem için koruma yapmaz. Bilindiği kadarıyla Çukurahmediye Mahallesi 120 yıllık bir mahalledir.”
 

Serkan OK

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER