Patlayan fabrikanın sahibi: Uzaktan patlatılmış gibiydi

Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nın sahibi Yaşar Coşkun, patlama ve hakkındaki iddialarla ilgili Yenihaber'e konuştu. Coşkun,"Ben oradaydım fünyeyle patlatılmış gibiydi, 5-6 kez patladı. Patlamanın sebebini bilemiyorum, araştırılıyor. Hakkımızda yalan iddialar var." dedi.

Patlayan fabrikanın sahibi: Uzaktan patlatılmış gibiydi

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

Hendek'te havai fişek fabrikasında yaşanan facia Türkiye'nin gündemien oturdu. 6 kişinin öldüğü ve 126 kişinin yaralandığı korkunç patlama sonrası fabrikanın sahibi olan MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun Sakarya Yenihaber'e konuştu. Olay anında fabrikada olan Coşkun, arka arkaya 5-6 patlamanın meydana geldiğini ancak sebebini bilmediklerini söyledi. "Fünyeyle uzaktan patlatılmış gibiydi" ifadelerini kullanan Coşkun, facia günü yaşananları anlattı.

Yaşar Coşkun'un açıklamaları şöyle: 

YEREL BASINDA LİNÇ EDİLİYORUZ

"Çok acı bir olay yaşadık, Allah rahmet eylesin ölen kardeşlerimize, kalanlara şifa diliyorum. Bu işi isteyecek en son kişi biziz. Maalesef özellikle Sakarya yerel basınında linç ediliyoruz. Birlik beraberlik böyle zamanlarda olur. Bunları duydukça üzülüyoruz. Orada araştırmalar yapılıyor. Olay esnasında oradaydım, patalamalar oldu. Hiç görmediğimiz şiddetteydi.

FÜNYEYLE DÜĞMEYE BASILMIŞ GİBİYDİ

Birileri bir şey yerleştirmiş, fünyeyle düğmeye basılıp patlatılmış gibiydi. Ufak binalar vardı, 7-8 bina yıkılmıştı. Tahminim 5-6 patlama olduğunu duydum. Neden olduğunu bilemiyorum, araştırılıyor. Şu anda yetkililer orada, inceleme sürüyor. Burası patlayıcı madde fabrikası, rutin denetimler olur, belli süreleri vardır. Binaların yapım şekli bile tüzükte yazar, istediğiniz gibi değişiklik yapamazsınız.

FABRİKA STANDARTLARA UYGUNDU

2007'de taşındık oraya, Avrupa Birliği standartlarına göre yapılmıştı. Zaten kurallara uymazsan sana kimse ruhsat vermez. Patlama sayılarından bahsediyorlar yanlış haberler yapıyorlar. İsim değiştirdiğimizi iddia ediyorlar, böyle bir şey yok. Bizim ismimiz hep aynıydı. İki farklı Coşkunlar var, diğerleri akrabamız ve iki ayrı firmayız. Oradaki patlama da bize lanse ediliyor. Böyle bir şey yok."

OĞLU VE YEĞENİ DE YARALI

Patlamada, Yaşar Coşkun’un oğlu Hüseyin Can Coşkun ellerinden, baldızının oğlu Ahmet Çağırıcı’nın ise vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 22:21
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Berke
Berke - 7 ay Önce

Millet cenazesini gömerken hiç bir şey olmamış gibi yemek yiyende bizdik! Milleti aptal yerine koymayın. Hadi bu sabotaj diğer patlamalar neydi?

Adsız54
Adsız54 - 7 ay Önce

Heh.. tamam sabotaj iddiası da geldi..
Tebrikler

imââ
imââ - 7 ay Önce

" Sabotaj olabilir" imâsi ?

Mustafa Avcı
Mustafa Avcı - 7 ay Önce

2011 de patlamadalya sağ gözümü kaybettim vücudum yaralandim işveren ne derse onun dışında hareket edemiyorduk müdüründen çaycısına 3 gün boyunca müfettiş görevlendirilen fabrika 3.gün bizim bölüme girdiler makinanın fişini çekin dediler ortam çalışmaya uygun değil dediler müfettişlerın etrafını çevirip yemeğe götürdüler öğleden sonra patlayan makinadan bütün ürünler patladı müfettişler görevini yapsaydı sağ gözümü kaybetmez 1 ölü 13 yaralı olmazdı maliyeti düşürmek için iş verenî

....
.... - 7 ay Önce

Bu fabrikayı sökün kaldırın buradan.Tekrar açılmasına izin vermeyin.Köylerin yakininda yeşil alanlara ormanların tarlaların ortasına böyle tehlikeli tesis olmaz.Patlamada etraftaki insanlar köyler tarlalar ormanlar zarar gördü.Özelliklede küçük çocuklar çok etkilendi.