Pazarda zirve domatesin

Geçtiğimiz günlerden bu yana gıdadaki fiyat artışı vatandaşı marketlerden pazarlara yönlendirdi.  Çarşamba günleri kurulan sosyete pazarı esnafı, fiyatlarda kısmen artış olduğunu söyledi. Pazarda en çok alınan ve fiyat artışının da en fazla olduğu ürün domates oldu.

Pazarda zirve domatesin

sakaryayenihaber.com -

Çarşamba ve Katlı Pazar esnafı hava sıcaklığı ve ürün mahsullerindeki azalma nedeniyle fiyatlarda artış olduğunu söyleyerek fiyatlara dikkat çekti. Pandemi sürecinde iki ay boyunca çalışamadıkları için zorlandığını söyleyen çarşamba pazarı esnafı Serkan Demirci, “Şu an ürün fiyatlarına bakacak olursak domates fiyatlarında artış olduğunu söyleyebilirim. Taze fasulye fiyatlarında da biraz artış söz konusu.  Bunun sebebi sıcaklardaki artış diye düşünüyorum. Enflasyonla pek alakası olduğunu düşünmüyorum. Bize gelen mal az olduğu zaman doğal olarak fiyatlarda artıyor. Vatandaş kışa hazırlık yaptığı için en çok satan ürünümüz domates “dedi.

‘KİMSEMİZ YOK, YALNIZIZ’

Pandemi döneminde yerlerinin kapandığını ve zorlandıklarını söyleyen pazar esnafı Orhan Çekiç, “Pazar fiyatlarında artış var, azalma yok. Büyük bir artış söz konusu. Soğanı bir liraya satıyorduk şimdi iki liradan satıyoruz. Ben 1,50 veya 1,75 liraya alıyorum bu da vatandaşa yansıyor. Hepsi başımızın bozukluğundan oluyor. Mazot 7 lira, elektrik su fiyatları öyle. Adapazarı’nda yaşıyoruz her tarafımız su ama Türkiye’nin en pahalı suyunu da biz içiyoruz. Başımızda kimse yok bizim, yalnızız. Seçim zamanlarında gelip konuşurlar, seçim bitince de her şey bitiyor. Alt tabaka olarak sürünmeye mecburuz. Şu anda en çok satılan ürünümüz patates soğan çünkü aralarında en ucuzu o insanlar onu almak zorunda kalıyor “ifadelerine yer verdi. 

MAHSULLER AZALDI

Tarımda verimin düşmesiyle birlikte fiyatlarda artış olduğunu ifade eden esnaf Atıf Yıldız, “Fiyatlar normal ama biraz da artış var. Bunun sebebi mahsullerin azalmasıdır. Tarımda verim düşmeye başladı. Bu nedenle fiyatlar biraz yükselişte. Pandemi sürecinde açık pazara çıkamadığımız için olumsuz olarak etkilendik. Bugünlerde bir sıkıntımız yok ama maske ve sosyal mesafe kuralına çok fazla uyan yok maalesef. Tek sıkıntımız bu. Şu anda en çok satılan ürünümüz mevsimi olduğu için domates” dedi.

‘HER ŞEY YOLUNDA’

Fiyatlarda herhangi bir artış olmadığını belirten pazar esnafı Murat Çoban, “Her üründe bir artış oluyor bunlar hep normal şeyler.  Karantina döneminde bir süre çalışamadığımız için olumsuz etkilendik. Şu anda her şey yolunda. Mevsimi olduğu için en çok satılan ürünümüz domates.” ifadelerini kullandı. Sevda Taşdan


 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER