Petrol hareketliliği

Petrol hareketliliği

Petrol hareketliliği

Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı, Kuzuluk'ta yürütülen sıcak su çalışmaları sırasında petrol izine rastlanmasının duyulmasıyla iki şirketin bölgede petrol aramak için TAPO'ya müracaat ettiğini kaydetti.

Tahlil sonucu bekleniyor
Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı, Kuzuluk Beldesi'nde başlattıkları sıcak su arama çalışması sonunda açılan kuyudan sıcak su ile birlikte bazı petrol verilerine rastlandığının duyulması üzerine Kuzuluk Beldesi'ndeki açılan kuyunun başında konuyla ilgili açıklama yaptı. Yaşar Yazıcı, kuyuda sıcak su ile birlikte petrol örneklerine rastlanması üzerine bölgeye gelen İller Bankası yetkilileri, açılan kuyudan numune alarak Ankara'ya gittiklerini söyledi.

İki şirket müracaat etmiş
Yazıcı, İller Bankası yetkililerince alınan numunelerin yapılan incelemesi sonunda petrol emarelerinin bulunduğunun anlaşılması üzerine İller Bankası yetkililerinin durumu Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) bildirdiğini, bunun üzerine TPAO'dan yetkililerinin bölgeye gelerek iki gün süren bir inceleme yaptığını ve aldıkları verilerlerle birlikte Ankara'ya gittiklerini söyledi. Haberin duyulması üzerine Albatros Enerji Tic.Ltd.Şti. ile Enpet Enerji ve Petrol Ticaret Ltd.Şti.'nin bahse konu olan alanda petrol arama izni için müracaat ettikleri belirtildi.

Yazıcı: Sevindirici bir gelişme
Başkan Yazıcı, ''Bu konuda net bilgi yok. Böyle bir emare olduğu söylendi. Numuneler tahlile gönderildi. Dışarı nasıl bilgi sızdığını bilmiyorum. İki şirket de bölgede petrol aramak için TPAO'ya müracaat etmiş. Müracaat edenler öncelikle Resmi Gazete'de ilan ediliyormuş. 30 Kasımdaki Resmi Gazete'de de iki şirketin müracaatı ilan edilmiş. Bizim de hafta başında müracaattan haberimiz oldu. Tahlil sonuçlarını bekliyoruz.'' dedi. Yazıcı, bölgede petrol bulunmasının sevindirici bir gelişme olacağını sözlerine ekledi. Akyazı'da petrol bulunduğu haberi ise ulusal gazete televizyonlar ile internet sitelerinde yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE