Plazma bağışı çağrısı

Kızılay Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, Kovid-19 vaka sayısının pik yaptığına dikkat çekerek vatandaşlara, hayat kurtarmak için plazma bağışında bulunmaları için çağrı yaptı.

Plazma bağışı çağrısı

-sakaryayenihaber.com-Merve KURTULAN

İHTİYAÇ ARTTI

Alınan tüm önlemlere rağmen kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte kovid-19 vakalarında artış yaşandığını dile getiren Başkan Zahit Tiryaki, son zamanlarda immun plazma bağışına olan ihtiyacın arttığını da belirterek, “Kovid-19 pozitif olan hastalar, iyileştikten sonra kendilerinden alınan plazmaların başka hastalara nakledilmesiyle ağır vakaların iyileşmesine katkı sağlanmaktadır. Bu, bağışıklık sistemine güçlendirme işlemi yapılmasıdır” diye konuştu.  

7 DEFA BAĞIŞ YAPILABİLİR

18 ile 60 yaş arası kovid-19’u yenerek 40 gün doldurmuş bireylere seslenen Tiryaki, “İyileşen vatandaşlarımızdan ricamız, korona sebebiyle yoğun bakımda yatan hastalarımıza nakledilmek üzere immün plazma bağışında bulunmalarıdır. Bağışta bulunacak vatandaşlarımızın son bir yıl içerisinde endoskopi, ameliyat, doğum gibi operasyonlar geçirmemiş ve başkaca bir bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir. Kovid-19 enfeksiyonuna dair laboratuvar test sonucu olan, hastalığını evde geçirmiş ve iyileşmiş olan vatandaşlarımız ilk test tarihinden itibaren 40 gün sonra Kızılay Kan Merkezi’mize müracaat ederek 3 ay süreyle 10 gün arayla toplamda 7 defa plazma bağışında bulunabilirler” dedi.

BİRLİK OLMA VAKTİ

Bugüne kadar Batı Karadeniz Bölge Müdürlüğü olarak yaklaşık bin adet immun plazma bağışı aldıklarını dile getiren Tiryaki, “Sakarya’da ciddi anlamda başarı oranı yakalanmıştır. Bu sebeple kronik rahatsızlığı olan, hastanelerde yatmakta olan yaşlılarımızı ve kovid-19 hastalarımızı iyileştirmiş isek plazma bağışında bulunarak hastaları tekrar hayata tutunmasına faydamız olsun. Onların kahramanları olalım istiyorum. Hafta içi mesai saatleri içerisinde 291 52 26 nolu telefonla bilgi alabilirler. Bu vesile ile bugüne kadar kan bağışı, kök hücre bağışı ve plazma bağışı ile hayat kurtaran kahramanlarımıza ihtiyaç sahipleri adına çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Gün birlik olma, destek olma vaktidir” dedi.

banner3
YORUM EKLE