RAMAZANDA BAĞIŞLAR AZALDI. STOKLAR KRİTİK SEVİYEYE İNDİ
: HAYDİ KAN VERMEYE

Ramazan ayında kan bağışı düştü. Kızılay Şube Başkanı Zahit Tiryaki, ellerindeki mevcut kan stoklarının kritik seviyeye indiğini belirterek, "Kan bağışına halkımızı davet ediyorum" diye konuştu


RAMAZANDA BAĞIŞLAR AZALDI. STOKLAR KRİTİK SEVİYEYE İNDİ
: HAYDİ KAN VERMEYE
banner24

BELEDİYE ÖNÜNDE

Türk Kızılayı Şube Başkanı Zahit Tiryaki, Ramazan ayında kan bağışının düştüğünü belirterek, bütün vatandaşları kan bağışına davet etti. İftarın ardından kan bağışı yapmak isteyen vatandaşlar için Adapazarı Belediyesi önünde ve Sakarya Üniversitesi Kampüs cami önünde kan bağışı noktası açıldığını belirten Tiryaki, Kızılay ekiplerinin gece 01.00'a kadar hizmet verdiğini söyledi.
ORUÇ BAĞIŞI ETKİLEDİ
Başkan Tiryaki, "İnsanların oruçlu olması vesilesiyle de kan bağışlarını gündüz saatlerinde yapamıyoruz. Sakarya genelinde aylık 4 bin ünitenin altında olmamak üzere kana ihtiyacımız var. Ramazan ayı münasebetiyle çalışma saatlerinde değişikliğe gittik. Her haftada bir ilçemize ekip gönderiyoruz. İnsanların oruçlu olması ve iftardan sonraki dar vakit sebebiyle bağışında azalmalar var” dedi.
KIŞ SIKINTILI GEÇTİ
Kızılay olarak Sakarya genelinde kış döneminde ciddi anlamda sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Başkan Tiryaki, “Elimizdeki mevcut stoklarımız kritik seviyelerde. Her ay 4 bin ya da 4 bin 500 aldığımız kanlar Ramazan ayında bin 500'e kadar düşmekte. Sakarya halkımızın özellikle ramazan ayında kan bağışına önem vermelerini arz ediyorum ve kan bağışına halkımızı davet ediyorum" dedi.

DÜŞÜŞ BAŞLADI
Ramazan ayının gelmesi ile birlikte kan bağışı sayılarında da büyük düşüş yaşandı. Günlük kan ihtiyacını karşılamak için Kızılay ekipleri belirli noktalara kan bağış noktası kurdu. İftarın ardından kan bağışı yapmak isteyen vatandaşlar için Adapazarı Belediyesi önünde ve Sakarya Üniversitesi Kampüs cami önünde kan bağışı noktası açıldı. Kızılay ekipleri gece 01.00'a kadar hizmet veriyorlar. Türk Kızılayı Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, Ramazan ayında kan bağışının düştüğünü belirterek, bütün vatandaşları kan bağışına davet etti. 

GECE 01.00’E KADAR

Türk Kızılayı Sakarya Şube Başkanı Zahit Tiryaki, "Biliyorsunuz malum Ramazan ayında Allah kabul etsin hepimiz oruç tutuyoruz. İnsanların oruçlu olması vesilesiyle de kan bağışlarını gündüz saatlerinde yapamıyoruz. Ancak Sakarya genelinde aylık 4 bin ünitenin altında olmamak üzere kana ihtiyacımız var ihtiyaç sahipleri adına. Ramazan ayı münasebetiyle çalışma saatlerinde değişikliğe gittik. Bununla alakalı Adapazarı Belediyesi'nin önünde akşam iftar vaktinden gece saat 01.00'e kadar her gün olmak üzere burada ekiplerimizi bulunduruyoruz. Yine Sakarya Üniversitesi Kampüs camisinde haftanın 5 günü ekiplerimizi bulunduruyoruz gece saat 01.00'e kadar” dedi
KRİTİK SEVİYEDE
Her hafta bir ilçeye ekip gönderdiklerini ifade edene Tiryaki, “İlçelerimizde de haftanın birer günü bizim programlamış olduğumuz saatler içerisinde ilçelerde oluyoruz. Maalesef insanlarımızın oruçlu olması, iftardan sonraki vakitlerinin kısıtlı olması sebebiyle kan bağışında azalmalar var. Bu sene kış döneminde de ciddi anlamda kan stoklarımızda ciddi anlamda sıkıntılar yaşadık. Elimizdeki mevcut stoklarımız kritik seviyelerde. Her ay 4 bin ya da 4 bin 500 aldığımız kanlar Ramazan ayında bin 500'e kadar düşmekte. Sakarya halkımızın özellikle ramazan ayında kan bağışına önem vermelerini arz ediyorum ve kan bağışına halkımızı davet ediyorum" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21